Co wchodzi w skład kosztów kredytu gotówkowego?

Gdy starasz się o kredyt gotówkowy, musisz wziąć pod uwagę wszystkie opłaty, które wpływają na ostateczny koszt zobowiązania. Wbrew pozorom nie jest to tylko oprocentowanie, ale również prowizja czy ubezpieczenie.

Jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy?

Częstym błędem, który popełniają kredytobiorcy, jest porównywanie wyłącznie oprocentowania kredytów gotówkowych. A te, choć jest główną składową wpływającą na całkowity koszt zadłużenia, to nie wszystko.

Co więc zrobić, aby skorzystać z najlepszej oferty? Kredyt gotówkowy oraz jego koszty w różnych bankach sprawdzisz dzięki porównywarce na www.direct.money.pl. To wyszukiwarka produktów finansowych, w której znajdziesz najważniejsze informacje na ich temat. Jest tam uwzględnione oprocentowanie, ale też prowizja i RRSO, wyszczególniono również wysokość miesięcznej raty.

A czym jest RRSO? To skrót od Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, czyli od wskaźnika, który pokazuje, ile wyniesie ostateczny koszt zobowiązania. Jest to możliwe dzięki temu, że uwzględnia nie tylko oprocentowanie, ale też dodatkowe opłaty. Można więc uznać RRSO za jeden z najbardziej obiektywnych parametrów, którym warto się kierować. A teraz zobacz, co wchodzi w skład kosztów kredytu gotówkowego.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego

Oprocentowanie stanowi podstawową składową wpływającą na koszt zobowiązania. To od jego wysokości w głównej mierze zależy to, ile zapłacisz odsetek oraz jaka duża będzie miesięczna rata. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne. To pierwsze jest „sztywno” ustalane przez bank i nie zmienia się podczas okresu kredytowania. Natomiast oprocentowanie zmienne jest zależne od wahań stóp procentowych na rynku, które określane są przez NBP. Wtedy harmonogram spłat jest ważny tak długo, aż oprocentowanie nie zostanie zmienione.

Niektóre banki oferują oprocentowanie w wysokości 0%. Nie zawsze oznacza to, że nic nie zapłacisz za kredyt – jest jeszcze prowizja czy inne, dodatkowe opłaty.

Prowizja banku za udzielenie kredytu

Bank za udzielenie kredytu pobiera prowizję. Jest to jednorazowa opłata, którą trzeba uiścić po sfinalizowaniu umowy. Zwykle jest ona ustala procentowano od wysokości środków, jakie chcesz, aby bank Ci przyznał.

I tutaj jest tak jak z oprocentowaniem – prowizja może wynosić 0%. Jednak wtedy bank może rekompensować to sobie wyższą marżą czy koniecznością skorzystania z ubezpieczenia.

Ubezpieczenie kredytu i dodatkowe opłaty

W przypadku, gdy starasz się o wyższą sumę pieniędzy, bank może wymagać od Ciebie skorzystania z ubezpieczenia, które będzie zwiększać koszt kredytu. Ty oczywiście nie masz obowiązku się na nie zgodzić, lecz może to skutkować zwiększeniem oprocentowania czy koniecznością dodatkowego zabezpieczenia zadłużenia.

Zwykle doradcy pracujący w danym banku starają się też sprzedać jak najwięcej produktów finansowym za jednym razem. Dlatego oferują do kredytu gotówkowego otwarcie rachunku osobistego czy karty kredytowej. Czy jest to dla Ciebie opłacalne? Rzadko. Nawet jeśli teraz nie będziesz ponosić z tego tytułu żadnych opłat, za kilka miesięcy regulaminy mogą się zmienić. A to wszystko wpływa na to, że raz zaciągnięte zobowiązanie będzie generować nowe koszty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here