W jaki sposób możemy sprawdzić, czy posiadamy zadłużenie i dlaczego warto to zrobić?

Posiadanie zadłużenia przyczynia się do niższej zdolności kredytowej. Bywa jednak i tak, że nie zawsze wiemy o tym, że posiadamy zadłużenie. W takim przypadku konieczne będzie wyszukanie właściwych informacji o naszym długu.

Sprawdzanie zadłużenia to elementarny krok, jeśli pragniemy oszacować prawdopodobieństwo przyznania nam kredytu lub pożyczki. Historia naszego zadłużenia przechowywana jest m.in. w bazie BIK (Biura Informacji Kredytowej) oraz bazie ZBP (Związku Banków Polskich). W jaki sposób je sprawdzić?

Jakie instytucje przechowują informacje o naszej historii kredytowej?

Decydując się na jakąkolwiek pożyczkę lub kredyt, wszystkie informacje o nim, wraz z terminowością i postępami nad spłatą, zapisywane są w pewnych rejestrach. Sprawdzenie posiadanego zadłużenia jest więc niezwykle istotne zwłaszcza wtedy, gdy chcemy ubiegać się o nowy kredyt lub szybką pożyczkę (np. wykorzystując ofertę atrakcyjnej finansowo pożyczki Kuki.pl: https://www.kuki.pl/). Gdzie sprawdzić zadłużenie?

Istnieją dwie główne bazy danych, zawierające informacje o historii kredytowej. Pierwszą jest informacja w elektronicznym systemie Biura Informacji Kredytowej. Jeżeli zostaliśmy wpisani do BIK (tzw. wpis w BIK), to z pewnością posiadamy lub posiadaliśmy kiedyś spłacone już zadłużenie. Drugim najistotniejszym źródłem jest z kolei baza Związku Banków Polskich (ZBP), organizacji zrzeszającej banki w Polsce.

Jak sprawdzić zadłużenie? Porady krok po kroku

Sprawdzanie obydwu baz przebiega w różny sposób. Swój wpis w ZBP sprawdzimy poprzez wydrukowanie ze strony internetowej ZBP specjalnego formularza, wypełnienie go i wysłanie pocztą tradycyjną na adres głównej siedziby związku. Jeżeli prosimy o informację nie częściej niż raz na pół roku, to jest ona całkowicie darmowa.

Ubiegając się o szybką pożyczkę, nie zapomnijmy sprawdzić informacji o naszym zadłużeniu w bazie BIK. Proces sprawdzania zadłużenia wygląda w tym przypadku nieco inaczej. Należy wejść na stronę główną BIK i założyć konto. Po weryfikacji, do której konieczny będzie skan dowodu osobistego, musimy wybrać rodzaj usługi spośród informacji jednorazowej (39 zł) lub pakietu dwunastu raportów (99 zł). W tym momencie będziemy mogli przyjrzeć się już naszej historii kredytowej i wstępnie oszacować, czy możliwe będzie przez nas wzięcie kredytu, czy też może lepszym rozwiązaniem będzie wzięcie szybkiej pożyczki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here