fotel stomatologiczny

Wielu młodych ludzi po zakończeniu szkoły ponadpodstawowej staje przed wyborem studiów. Jedni poszukują zajęć ciekawych i takich, które będą mogły spełniać ich pasje. Inni natomiast podążają za zdobyciem opłacalnego zawodu. Jedną z intratnych, w dzisiejszych czasach profesji, jest stomatologia. Aby zostać lekarzem stomatologiem należy ukończyć odpowiedni kierunek studiów.

Studia stomatologiczne są odpowiednie dla osób, które przygotowane są na ciężką pracę

Szkoły dentystyczne ściśle powiązane są z kierunkami medycznymi. Na pierwszy rzut oka kierunek ten przypomina kierunek lekarski. Jednak istnieje wiele elementów, które odróżniają te dwa wydziały. Aby ukończyć studia dentystyczne trzeba przygotować się na pięć lat ciężkiego wysiłku. Studenci zapoznawani są z teorią medyczną, a także podejmują praktyczne zajęcia związane ze stomatologią. Nauczyciele pokazują uczniom metody stosowane we współczesnym lecznictwie, ale także uczą odpowiedniego podejścia do pacjenta oraz psychologicznego ujęcia tego zawodu.

Aby dostać się na tego rodzaju kierunek, należy skupić się na dziedzinach takich jak biologia, chemia, fizyka czy matematyka. Uzyskane wyniki z tych przedmiotów brane są pod uwagę bezpośrednio przy rekrutacji. Przyszły kandydat powinien mieć także zdolności manualne oraz spore opanowanie.
Aby uzyskać dyplom ukończenia studiów, w przeciwieństwie do innych kierunków, studenci nie piszą pracy magisterskiej, a zdają egzaminy dyplomowe z większości przedmiotów zawodowych. Każdy egzamin obejmuje sprawdzenie z wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych.

Podczas studiów niemalże na wszystkich uczelniach, nauczyciele kładą szczególny nacisk na ćwiczenia praktyczne, bowiem to one dają doświadczenie i opanowanie. Początkowo studenci uczą się na różnego rodzaju przedmiotach. Modelują i lepią z plasteliny, a także praktykują na fantomach. Kiedy ręka jest już dość wprawna, a wiadomości studenta odpowiednio uzupełnione, uczniowie mogą podjąć praktykę na pacjentach. Przyszli stomatolodzy uczęszczają na praktyki na trzecim roku. Dzięki Szpitalom Uniwersyteckim studenci mogą przyglądać się pracy lekarzy dentystów, uczestniczyć w niektórych zabiegach, a także sami wykonywać poszczególne zadania.

studia stomatologiczne

Na studiach stomatologicznych ważnymi przedmiotami są psychologia i pediatria

Wiadomości przekazane na tych zajęciach nauczą studentów odpowiedniego postępowania i rozmawiania z pacjentami. Uczestnictwo w lekcjach z pediatrii pozwoli przyszłym lekarzom odpowiednio przygotować dzieci do zabiegu, a także wzbudzić w nich większe zaufanie i poczucie bezpieczeństwa.
Należy spodziewać się, że na studiach dentystycznych nie wszystkie zajęcia są typowo zawodowe. Uczniowie tych szkół doświadczają sporej ilości zajęć typowo medycznych.

Jedne są łatwiejsze i przyjemne inne wymagają sporego skupienia wiedzy i trzymania ” nerwów na wodzy”. Przykładowymi zajęciami są: anatomia, alergologia, sekcja zwłok czy anestezjologia i reanimacja. Są to przedmioty pomocnicze, które ułatwią zrozumienie ludzkiego ciała, a także pozwolą uczniom z opanowaniem i profesjonalizmem wykonywać swoją pracę. Ważnym przedmiotem, jaki jest wymagany na tym kierunku jest przedmiot, który zapozna przyszłych lekarzy z różnego rodzaju substancjami i lekarstwami.

Po ukończeniu szkoły, absolwenci mają możliwość podjęcia różnego rodzaju specjalizacji lub kursów, które pozwolą dentyście wykonywać zajęcia specjalistyczne. Stomatolodzy mogą uczestniczyć w zajęciach doszkalających z działów takich jak ortodoncja, chirurgia szczękowo – twarzowa czy implantologia. Często jest to bardzo długa droga, a cel jest ciężki do osiągnięcia. Jednak istnieje wiele możliwości uzyskania dodatkowego dyplomu, a cierpliwość i upór na pewno się opłaci.

stomatolog w pracy

Absolwenci szkół stomatologicznych początkowo zatrudniani są na kilkunastomiesięczny staż. Po jego odbyciu muszą pozytywnie zdać Lekarsko – Dentystyczny Egzamin Państwowy, który daje pełne prawo wykonywania zawodu. Po tym egzaminie absolwentom nadawany jest tytuł lekarza. Uprawniony stomatolog może wtedy podjąć pracę w publicznych lub niepublicznych gabinetach stomatologicznych, instytutach naukowo – badawczych czy ośrodkach badawczo – naukowych.

Przyszli studenci powinni mieć na uwadze, iż wybierając ten kierunek muszą nie tylko osiągać dobre wyniki w nauce, ale także być osobami empatycznymi, cierpliwymi i posiadającymi wiele zrozumienia dla pacjentów. Zawód ten wiąże się z pewną odpowiedzialnością braną za siebie i osoby siedzące na fotelu. Osoba uprawiająca zawód dentysty powinna wzbudzać zaufanie, a jego wiedza musi być uzupełniana i odnawiana. W obecnych czasach medycyna postępuje wielkimi krokami, a każdy lekarz ma obowiązek za nią podążać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here