Sposób na szczęśliwą emeryturę

Trzeba to jasno powiedzieć: prognozy ekonomistów nie są najlepsze. Z roku na rok sytuacja wydaje się coraz gorsza, a inflacja sprawia, że nawet waloryzacje emerytur nie zmienią obrazu rzeczywistości. Dlatego coraz więcej osób zastanawia się, jak można się zabezpieczyć na przyszłość. Dodatkowa emerytura poza tą z ZUS-u wydaje się kuszącym pomysłem, prawda?

Wysokość emerytury – wszystkie czynniki

Wystarczy wpisać w prosty kalkulator kilka podstawowych danych, takich jak wiek, czas pracy, datę urodzenia i wysokość składek, by otrzymać informację, ile mniej więcej będziesz dostawać emerytury, kiedy już przyjdzie na nią czas. Ta kwota może się wydawać naprawdę bardzo niska, i najczęściej taka jest – to zaledwie część dotychczasowych zarobków.

Na wysokość emerytury wpływa bardzo wiele czynników. To nie tylko to, co zależy mniej więcej od ciebie, czyli zarobki, a co za tym idzie – wysokość składek. To także czynniki niezależne, takie jak struktura demograficzna czy sytuacja gospodarcza Polski. Od tego zależą wysokości świadczeń, ich waloryzacje i to, czy w ogóle będzie możliwe ich wypłacanie poza jakimś zagwarantowanym minimum.

Dodatkowa emerytura to spokojne życie

Nic dziwnego, że widząc takie prognozy, wiele osób obawia się życia po przejściu na emeryturę. To czas, kiedy chciałoby się odpocząć, spełnić swoje marzenia, zrealizować plany i wygodnie relaksować, ciesząc się tym, co się wypracowało przez całe, pełne wysiłku życie. Na dodatek to oczywiste, że z biegiem czasu zdrowie może podupadać, a konieczność leczenia ciągnie za sobą spore wydatki. Dlatego wiele osób zastanawia się nad tym, jak zapewnić sobie większe płatności.

Przydałaby się dodatkowa emerytura – świadczenie, dzięki któremu przyszłość będzie zapewniona. Dzięki któremu będzie można naprawdę odpocząć, nie musieć martwić się stanem konta i ciułać grosze na jedzenie. Jednym ze sposobów na spokój ducha jest zrobienie oszczędności. Nie zawsze jest to jednak dobre rozwiązanie – oszczędności odłożone na spokojną emeryturę mają dziwne skłonności do roztrwaniania się i rozpływania na inne ważne wydatki. Wiele młodych osób nie myśli o swojej emeryturze, odkłada na przyszłość czy mieszkanie, a wszelkie pozostałe nadwyżki przeznacza na przykład na nadpłaty kredytu hipotecznego. Dlatego też odkładanie na emeryturę nie zawsze najlepiej nam wychodzi.

Sposób na dodatkową emeryturę

Dodatkowa emerytura to jednak nie mrzonka. Sposobem na zapewnienie sobie kolejnego świadczenia po zakończeniu pracy jest wykupienie ubezpieczenia oszczędnościowego na emeryturę. Jak to działa? Co miesiąc wpłacasz jakąś niewielką składkę, która nie obciąża twojego budżetu. Po przejściu na emeryturę będziesz mieć wypłacane pieniądze w formie miesięcznych rat, które możesz po prostu dołączyć do środków otrzymywanych z ZUS-u. Dzięki temu utrzymanie się będzie o wiele, wiele łatwiejsze.

Ten sposób na dodatkową emeryturę jest najlepszy. Po pierwsze dlatego, że nie masz możliwości wykorzystania tych pieniędzy na coś innego – nie leżą na koncie, nie możesz ich wypłacać ani sięgać po nie w chwili kryzysu. Po drugie składki może i są niewielkie, ale po jakimś czasie okazują się sumować w naprawdę dużą kwotę, którą możesz wykorzystać po zakończeniu pracy zawodowej. Dlatego na co dzień nie odczuwasz odpływu pieniędzy z konta, ale po latach możesz to naprawdę docenić.

Dodatkowa emerytura i nie tylko

Co ciekawe, wykupienie polisy emerytalnej może mieć także ogromne znaczenie z innych względów. Dodatkowa emerytura to jedno, często jednak jest to zarazem polisa na życie. Dzięki temu troszcząc się o swoją przyszłość, możesz także zabezpieczyć przyszłość swoich bliskich.

Polisa na życie przewiduje wypłacenie wpłaconych na emeryturę środków bliskim osoby ubezpieczonej w razie jej śmierci. Dzięki temu łatwiej będzie im poradzić sobie z niemałymi kosztami pogrzebu czy załatwianiem związanych z tym formalności. Może to być także zabezpieczenie edukacji dla dzieci i ułatwienie im startu w dorosłość.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here