Nieważność umowy kredytu frankowego

Na czym polega unieważnienie umowy kredytu?

Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla osób, które posiadają zobowiązanie kredytowe we frankach, jest unieważnienie umowy kredytu. Tego rodzaju nieważność może stwierdzić jedynie sąd, na drodze postępowania sądowego. Sprawa toczy się pomiędzy kredytobiorcą bądź kredytobiorcami (gdy jest ich przynajmniej dwóch, na przykład małżeństwo) a bankiem, który udzielił kredytu. Nieważność umowy kredytu frankowego powoduje powrót do stanu sprzed jej podpisania, co oznacza, że cała procedura ma na celu przywrócenie takiego stanu rzeczy, jak gdyby umowa kredytowa nigdy nie została podpisana. W praktyce jednak bank dokonał przelewu pewnej kwoty kredytu, natomiast klient owy kredyt spłacał, wraz z odsetkami i prowizją. Musi więc dojść do wymiany przepływów pieniężnych pomiędzy bankiem, a kredytobiorcą.

Kapitał do zwrotu

Unieważnienie umowy kredytu frankowego powoduje, że klient będzie musiał zwrócić bankowi pożyczony kapitał, jednak bez prowizji czy odsetek. To, czy rzeczywiście klient będzie musiał cokolwiek oddać, zależy w główniej mierze od ilości środków pieniężnych, jakie już zostały wpłacone na rzecz banku. Jeżeli kredytobiorca płacąc miesięczne raty kredytu spłacił już cały kapitał, na skutek unieważnienia umowy nie będzie zobowiązany do dokonywania dalszych płatności. Jeżeli jednak klient zalega z płatnościami, będzie musiał jeszcze nieco dopłacić tak, aby zwrócić całą wartość kredytu.

Pieniądze od banku

Może też zdarzyć się sytuacja, w której kredytobiorca spłacił już kapitał pożyczony od banku, a dodatkowe raty spowodowały nadpłatę. Wtedy też klient może ubiegać się o zwrot kwoty, która została nadpłacona bankowi. Dodatkowo można ubiegać się o zwrot nadpłaty z uwagi na abuzywność postanowień waloryzacyjnych. Jest to z jego punktu widzenia bardzo korzystne, jednak ostateczna decyzja dotycząca tego, w jaki sposób zostaną uregulowane wszelkie niedopłaty i nadpłaty nie wynika z decyzji indywidualnej banku czy klienta, a sądu, który orzeka o nieważności umowy kredytowej. Więcej informacji o możliwości pomocy frankowiczom znajdziesz na stronie https://www.stop-frank.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here