student

Jak ważne jest ubieranie naszych myśli w słowa, wie każdy z nas. Jak istotne jest poprawne wypowiedzenie tych słów musi wiedzieć każdy mówiący, który chce, aby sens wypowiedzi nie został zatracony przez popełnione podczas wypowiedzi błędy.

Jaką rolę w życiu człowieka może odegrać poprawność wypowiedzi mogli przekonać się wszyscy, którzy obejrzeli film „Jak zostać królem”. To historia związana z niespodziewaną abdykacją króla Edwarda VIII i powołaniem na tron księcia Alberta, który jako przyszły Jerzy VI odegra niezwykle istotną rolę w historii zjednoczonego królestwa podczas II wojny światowej. Książę Albert nie przypuszczał, że kiedykolwiek zostanie królem.

W dodatku cierpiał na przypadłość znacznie utrudniającą mu wystąpienia publiczne – jąkanie i paniczny strach przed przemawianiem były przeszkodą, która przeszkadzała królowi w sprawowaniu obowiązków. I wówczas pojawił się specjalista od korekcji wad wymowy. Przy pomocy niekonwencjonalnych metod nauczył króla Jerzego panowania nad tremą i swoją wadą. Jerzy VI nie był wprawdzie największym oratorem w historii Wielkiej Brytanii, ale został wielkim przywódcą na czas wojny, a jego wystąpienie publiczne na żywo czy transmitowane przez radio dawały nadzieję i inspirowały miliony Brytyjczyków.

Specjalistów od poprawnej wymowy nazywamy logopedami. Logopedia to nauka, która zajmuje się metodami kształtowania prawidłowej wymowy, usuwaniu wad wymowy, przywracaniu umiejętności mówienia tym, którzy tę umiejętność utracili (na przykład w wyniku choroby).

Aby zostać logopedą trzeba mieć predyspozycje osobiste do wykonywania tego zawodu

Pierwszym warunkiem jest umiejętność mówienia w sposób bezbłędny. Specjalista z wadą wymowy nie jest dobrym wzorem dla swoich pacjentów. Ponadto logopeda musi mieć doskonały słuch – wyłapując wszystkie nieprawidłowości będzie skutecznie nauczał wyraźnej mowy. Dobrze jeśli logopeda będzie cechował się empatią i wielką wyrozumiałością oraz cierpliwością. Korygowanie niektórych wad może zająć nawet kilka lat.
Drogą do uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu są studia na kierunku logopedia. Są one organizowane przez wiele uczelni różnego typu. Może więc być logopedia studiami na wydziale pedagogiki uniwersytetu, albo logopedia – studia na kierunku w uczelni o profilu medycznym.

Program studiów na logopedii jest różny w zależności od rodzaju uczelni. Ale prawie wszędzie są te same podstawowe przedmioty:
anatomia człowieka, elementy fizjologii, genetyka, akustyka, psychologia, patologia głosu, mowy, narządu słuchu i równowagi, etyka zawodu, diagnoza logopedyczna, terapia logopedyczna, elementy neurologii, elementy ortodoncji, emisja głosu, nauka o języku i wiele innych.

medycyna

Studia trwają 10 lub 11 semestrów i kończą się uzyskaniem dyplomu magistra logopedii. Podczas ostatnich trzech semestrów można zdecydować się na wybór konkretnej specjalności. Podczas studiów zalicza się również obowiązkowe praktyki w pracowni audiometrycznej, poradni logopedycznej, poradni foniatrycznej, poradni psychologogiczno-pedagogicznej.

Po ukończeniu studiów logopeda w swojej codziennej praktyce będzie zajmować się przede wszystkim:
– kształtowaniem prawidłowej mowy,
– korygowaniem wad wymowy,
– przywracaniem umiejętności mowy osobom, które tę umiejętność utraciły,
– usuwaniem zaburzeń mowy,
– usuwaniem wszelkich trudności związanych z czytaniem i pisaniem.

Miejscem pracy logopedy może być szkoła lub przedszkole, poradnia psychologiczno-pedagogiczna, poradnia logopedyczna (foniatryczna, audiologiczna), gabinet terapeutyczny, szpital, sanatorium. Logopeda może zatrudnić się na umowę o pracę lub kontrakt. Wielu specjalistów decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej. Prywatne gabinety logopedyczne cieszą się wielkim zainteresowaniem i są wciąż pełne pacjentów z problemami mowy.

Współczesność otwiera przed logopedią również nowe obszary, nowe możliwości. Nową, modną specjalnością logopedyczną jest ostatnio logopedia medialna. Z usług logopedów medialnych korzystają osoby, które występują publicznie, a od sposobu mówienia zależy ich sukces. Wśród klientów gabinetów logopedów medialnych możemy spotkać polityków, mówców motywacyjnych, coachów, prezenterów radiowych i telewizyjnych, aktorów.

logopedia - studia

Logopeda uczy jak dysponować narządami mowy, aby słuchacze byli zainteresowani wystąpieniem i aby nic im nie przeszkadzało w odbiorze. Ileż razy irytują nas osoby, które podczas telewizyjnych dyskusji powtarzają yyy, iii, eee, aaa, albo nadużywają niektórych słów. Logopeda koryguje te nawyki i dzięki temu czysta mowa staje się skutecznym przekazem.
Dla osób zainteresowanych pracą logopedy jako zajęciem dodatkowym dobrym rozwiązaniem jest ukończenie studiów podyplomowych. Trwające 3-4 semestrów płatne studia dają kwalifikacje do pracy w zawodzie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here