resocjalizacja

Każdy młody człowiek, któremu powoli kończy się edukacja w szkole średniej staje przed ważną decyzją co dalej poczynić? Możliwości są dwie, można zakończyć edukację i szukać zatrudnienia zarobkowego. Drugą opcją jest kontynuowanie edukacji na studiach. Kierunków do studiowania jest całe mnóstwo, można wybierać śmiało. Z pewnością ciekawym kierunkiem jest resocjalizacja. Całe to zagadnienie jest bardzo ciekawe. Resocjalizacja to proces modyfikacji osoby aby ta mogła, po zakończeniu resocjalizacji, normalnie żyć w społeczeństwie.

Resocjalizacja – studia to studia które trwają tyle ile wszystkie inne popularne kierunki

Jest to niewątpliwie bardzo ciekawy kierunek do studiowania, otwiera wiele różnych możliwości, śmiało po zakończeniu tego kierunku można szukać pracy między innymi w zakładach karnych, poprawczakach bądź ośrodkach dla młodzieży i/lub dorosłych. Możliwości jest bardzo dużo. Resocjalizacja to bardzo ważne zagadnienie w społeczeństwie, są obawy, że nie działa tak jak powinna ale to nie prawda. Oczywistym jest, że każda osoba która zostanie pozbawiona wolności w przeszłości sobie nagrabiła i zasłużyła na takie ukaranie.

Myśl resocjalizacji daje wszystkim tym, którzy zbłądzili, szansę na powrót do normalności, do normalnego życia w społeczeństwie. We wszystkich zakładach karnych więźniowie śmieją się i drwią z tych, którzy chcą poddać się procesowi resocjalizacji, bo chcą po odbyciu kary wrócić do społeczeństwa i przydać się człowieczeństwu. Oczywiście rację mają Ci, którzy walczą o siebie i o swoją przyszłość i chcą proces resocjalizacji skutecznie przejść. Śmieją się Ci, którzy nie mają już najmniejszych szans na powrót do społeczeństwa. Dlaczego nie mają? Odsiadują wyroki, które dożywotnio pozbawiają ich wolności.

resocjalizacja - studia

Niemal wszyscy którzy zbłądzą pierwszy i odsiadują niedługie wyroki chcą poddać się w/w procesowi resocjalizacji. Resocjalizacja jest skuteczna i działa, potwierdzają to setki przykładów osób które wychodzą pierwszy raz z zakładów karnych i więcej tam nie wracają, takich ludzi jest zdecydowana większość. W końcu każdy jest kowalem swojego losu. Lecz zanim będziemy mogli pracować, niezależnie czy w zakładzie karnym, poprawczaku czy jeszcze w innym miejscu najpierw musimy skończyć studia resocjalizacji.

Czy są trudne? Zdania są podzielone, jedni twierdzą, że to sama przyjemność i nic trudnego czy zaskakującego tam nie spotykają. Druga grupa pytanych natomiast stwierdza, że nie spodziewali się, że będzie aż tak ciężko, że sporo nauki, szczególnie z myśli psychologi. Psychologia, pedagogika i resocjalizacja są ze sobą ściśle powiązane, jedno bez drugiego i trzeciego nie istnieje. Kto w tym sporze ma rację?

Jak naprawdę jest na studiach resocjalizacji?

Prawda jest taka, że to indywidualna sprawa każdego kolejnego studenta. Osoby które studiują resocjalizację z powołania nie narzekają i twierdzą, że nie ma w tym nic trudnego i to same oczywistości. Druga grupa, która studiuje ten kierunek bez wewnętrznego poczucia, że to ich droga życiowa często narzekają, że się przeliczyli i jest bardzo ciężko.

Resocjalizacja tak jak każdy inny kierunek studiów wymaga dyscypliny, nauki, rozumowania ale co jest najważniejsze w tym kierunku? Chęci. Szczerze chęci. Jak wspomniałem wyżej, resocjalizacja jest ściśle związana z psychologią i pedagogiką. Osoba która zakończy studia i pracuję np. w poprawczaku musi bardzo dobrze czuć się z psychologii, przecież resocjalizacja polega na rozmowie, na przeanalizowaniu człowieka, który zbłądził i znalezieniu możliwości naprostowania go, pokazania drogi którą warto iść, aby żyć normalnie w społeczeństwie.

student

Psychologia jest niezbędnym narzędziem do prawidłowego analizowania każdego kolejnego przypadku. W końcu każdy człowiek jest inny, każdego spotkały inne problemy i każdy, koniec końców, z innego powodu zbłądził i znalazł się w zakładzie karnym lub poprawczym. Resocjalizacja to bardzo ważna dziedzina współczesnej nauki. W przeszłości też była bardzo ważna ale nie kładziono takiego nacisku, jak dziś, na resocjalizację osób które zbłądziły. Dziś to normalna rzecz, że dajemy tym, którzy szczerze chcą i pracują nad sobą, drugą szansę.

W końcu nie można skreślić człowieka tylko za to, że podwinęła mu się raz noga, każdy zasługuje na drugą szanse, szczególnie jeśli tego chce. Resocjalizacja ma największą szansę być skuteczna gdy osoba resocjalizowana jest chętna współpracować, widzi swój problem i chcę móc wrócić, już po odbyciu leczenia, do społeczeństwa. Resocjalizacja działa dzięki temu, że setki fachowców pomaga tym, którzy zbłądzili.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here