Coroczny audyt sprawozdań finansowych

Audyt zwykle nie kojarzy się pozytywnie – raczej przywołuje wyobrażenia związane z bezdusznymi osobami, które będą skrupulatnie śledzić dokumenty finansowe firmy czy instytucji, aby wyłapać wszystkie jej ewentualne błędy. Najwyższa pora spojrzeć zatem na audyt sprawozdań finansowych, który jest corocznym obowiązkiem, jak na coś, co może przynieść wiele dobrego firmie czy instytucji i usprawnić jej funkcjonowanie.

Kto i gdzie prowadzi audyt sprawozdań finansowych

Audytem sprawozdań finansowych może zajmować się jedynie biegły rewident, który został wpisany do specjalnego rejestru biegłych rewidentów. To osoba wykonująca zawód zaufania publicznego, musi zatem mieć nieposzlakowaną opinię, być osobą niekaraną, jak również posiadać odpowiednie wykształcenie kierunkowe, oraz ukończyć odpowiednie kursy i szkolenia. Audytor sprawozdań finansowych prowadzi kontrole sprawozdań, które przygotowywane są przez takie instytucje jak na przykład:
– banki
– towarzystwa reasekuracyjne i ubezpieczeniowe.
-spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. (SKOK)
-jednostki działająca na podstawie przepisów o publicznym obrocie papierami wartościowymi
– spółki akcyjne
– pozostałe duże jednostki, zatrudniające co najmniej 50 osób, w których suma aktywów wynosiła co najmniej dwa i pół miliona złotych, lub przychody netto ze sprzedaży wynosiły co najmniej 50000000 euro.

Po co prowadzi się audyt sprawozdań

Po co prowadzi się audyt sprawozdań finansowych? Ma on na celu tak naprawdę trzy główne kwestie. Po pierwsze audytor stwierdza, czy przedstawione sprawozdanie jest zgodne ze wszystkimi przepisami rachunkowymi, które są zawarte na przykład w ustawie o rachunkowości. Po drugie, audytor sprawdza czy w odpowiedni sposób prowadzone były księgi rachunkowe. W tym miejscu może stanowić naprawdę duże wsparcie dla pracowników działu księgowości i rachunkowości – korzystając z jego eksperckiej wiedzy można rozwiewać różne wątpliwości, dzięki czemu finanse firmy będą prowadzone w odpowiedni zgodny z przepisami sposób. Jasny i czytelny, czy jak to współcześnie mówi się transparentny stan finansów firmy, jest niezwykle ważny na przykład podczas jej wyceny, przed sprzedażą lub połączeniem się z inną dużą spółką. W takim przypadku audyt sprawozdania i jego pozytywna ocena przez rewidenta mogą stanowić ogromny plus, przekładający się na szybsze decyzje dotyczące rozwoju firmy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here