praca

Ostatnimi czasy gorącym tematem jest tak zwany Nowy Ład oraz to, jak wpłynie on na poszczególne płaszczyzny życia, w szczególności, jak Nowy Ład wpłynie na rynek pracy w Polsce oraz na wynagrodzenia danych pracowników.

Zacznijmy jednak od tego, czym jest Nowy Ład?

Nowy Ład jest to program reform gospodarczo-społecznych zakładający odbudowę polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. Jego celem jest zmniejszenie nierówności społecznych oraz stworzenie lepszych warunków do życia dla obywateli. Na Nowy Ład składa się pięć fundamentów:

– więcej na zdrowie
– własne cztery kąty
– wyższa emerytura
– niższe podatki
– 500 tysięcy nowych miejsc pracy.

Jakie zmiany dotyczące wynagrodzeń niesie za sobą Nowy Ład?

Patrząc z perspektywy pracownika, którego wynagrodzenie nie przekracza 6 tysięcy złotych brutto miesięcznie, pensja netto zwiększy się. Z perspektywy tych, których zarobki wahają się w granicach od 6 do 11 tysięcy brutto miesięcznie – pensja netto nie ulegnie zmianie. Natomiast z tych, zarabiających ponad 11 tysięcy złotych brutto miesięcznie – pensja netto niestety się zmniejszy. Nie trudno więc zauważyć, że na Nowym Ładzie zyskają osoby zarabiający najmniej, natomiast stracą ci najzamożniejsi.

Źródło: https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,168674,28026585,rynek-pracy-jak-nowy-lad-wplynie-na-rynek-pracy.html

Czy Nowy Ład wpłynie na rynek pracy?

Jest to pytanie, które zadaje sobie bardzo wiele osób. Według ekspertów – owszem, Nowy Ład wpłynie na rynek pracy. Niektórzy twierdzą wręcz, że ów szereg zmian wprowadzi rewolucję na rynku pracy. Dzieje się to przede wszystkim za sprawą części poświęconej rynkowi pracy. Jednak rynek pracy w Polsce nie jest odizolowanym obszarem od zmian dotyczących reszty obszarów, które obejmuje życie gospodarcze oraz społeczne. Dlatego też, na rynek pracy w Polsce wpłynął zmiany, które bezpośrednio go nie dotyczą. Właśnie dlatego Nowy Ład może tak diametralnie zmienić rynek pracy w Polsce.

Jak Nowy Ład wpłynie na rynek pracy?

Według założeń Nowego Ładu, oferty pracy w Polsce mają zmienić się w kontekście ilości – ma ich być więcej. Jak możemy zauważyć, jednym z pięciu fundamentów jest „500 tysięcy nowych miejsc pracy”. Dlatego nietrudno jest się domyślić, że pierwszą zmianą, jaką niesie za sobą Nowy Ład, są nowe miejsca pracy.

Jakie mechanizmy dadzą rezultat nowych miejsc pracy?

W fundamencie dotyczącym nowych miejsc pracy możemy wyróżnić takie założenia, jak:
– pobudzenie aktywności inwestycyjnej jednostek samorządu terytorialnego,
– rozwój lokalnej przedsiębiorczości,
– efektywne zaangażowanie sektora finansowego.

Jak Nowy Ład wpłynie na rynek pracy w kontekście wypełniania „luki” na nim?

Pierwszym działaniem, wypełniającym lukę w branżach deficytowych miałoby być przyciąganie osób z zagranicy do pracy w Polsce. Miałyby one wypełnić miejsca pracy w tych branżach, w których braknie Polaków. Działaniami, które miałyby zachęcić do podjęcia się pracy w Polsce cudzoziemców, są:

– Ulga na powrót – PIT. Ulga ta ma dotyczyć osób, które osiedlą się w Polsce, co skutkuje tym, że zmienią rezydencję podatkową. Dzięki niej przez kolejne 4 lata podatnik będzie mógł odliczyć 50% podatku od osób fizycznych należnego za poprzedni rok podatkowy. Ulga ta będzie przysługiwać zarówno osobom zatrudnionym w Polsce, jak i tym wydelegowanym do pracy w Polsce.
– Ulga na powrót – ZUS. W ramach ulgi na powrót ZUS, osoby osiedlające się w Polsce mają mieć możliwość niepłacenia przez 4 lata składek, zarówno na ubezpieczenie emerytalne, jak i rentowe oraz chorobowe.

Wypełnienie luki w branżach deficytowych miałoby również zajść poprzez wprowadzenie pracy zdalnej do Kodeksu pracy. Skutkowałoby to tym, że osoby, które dotychczas nie miały możliwości zatrudnienia się, będą mogły pracować w domowym zaciszu. Jest to na przykład duża grupa rodziców, którzy nie mogą się podjąć pracy poprzez obowiązek siedzenia w domu z maluchem. Teraz mogą oni zacząć pracować, jednocześnie siedząc z pociechą w domu. Skorzystają również z tego osoby, które z różnych przyczyn nie mogą dojechać do pracy. Jeżeli tylko mają one dostęp do odpowiedniego sprzętu oraz internetu – mogą podjąć się pracy zdalnej.

Jak oferty pracy w Polsce w kontekście ilości ulegną zmianie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Z jednej strony widzimy szansę na przybycie pracowników z zagranicy oraz tych, którzy dotychczas nie pracowali, a teraz zaczną robić to z domu. Skutkiem tego oferty pracy w Polsce – pod względem ilości – uległyby zmniejszeniu. Jednak z drugiej, ów program zakłada powstanie nowych miejsc pracy (w liczbie 500 tysięcy). Teoretycznie więc oferty pracy w Polsce powinny zachować mniej więcej dotychczasową ilość, a może nawet ich ilość powinna wzrosnąć. Jednak nie jest to tak oczywiste i w rzeczywistości może stać się inaczej. Dzieje się to za sprawą tego, że trudno jest przewidzieć, jak dane zmiany rzeczywiście wpłyną na życie oraz czy w ogóle wejdą one w życie. Dlatego odpowiedź na to pytanie poznamy dopiero wtedy, gdy zmiany, które spowoduje Nowy Ład będą w życiu gospodarczym oraz społecznym obecne przez dłuższy czas.

Oczywiście powyższe skutki nie są jedynymi skutkami, jeżeli chodzi o rynek pracy w Polsce oraz oferty pracy w Polsce, jakie pojawią się przez wprowadzenie zmian, płynących z Nowego Ładu. Obejmuje on bowiem szereg różnych obszarów życia gospodarczego oraz społecznego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here