Jak chronić monety przed patyną?

0
659

Dla kolekcjonerów przechowywanie i dbałość o monety to prawdziwa sztuka, której oddają się z wielką chęcią. Oczywiście zgodnie z konkretnymi zasadami, pozwalającymi utrzymać najcenniejsze okazy w dobrym stanie.

Związane są one między innymi z ochroną monet przed patyną, a więc nalotem o charakterystycznej, krystalicznej strukturze. Zdecydowanie najczęściej pojawia się ona na srebrze. Żeby nie dopuścić do tego typu zmian, konieczna jest odpowiednia troska o monety. O czym warto pamiętać?

Kluczowe zasady dla kolekcjonerów

Spore znaczenie ma już samo oglądanie posiadanych nominałów. Nie należy dotykać ich gołymi rękoma, ponieważ w ten sposób na ich powierzchni z czasem pojawią się drobne zanieczyszczenia, które doprowadzą do poważniejszych zmian.

Z tego powodu kolekcjonerzy korzystają z bawełnianych rękawiczek, pęset ze specjalnymi, gumowymi nakładkami, a także z lupy, dzięki której można obserwować okaz bez konieczności jego dotykania.

W sieci często pojawiają się również pytania o to, jak czyścić srebrne monety. Nie jest to tak łatwe, jak może się wydawać. Należy podkreślić w szczególności to, iż każdy okaz wymaga indywidualnego podejścia. Wrzucenie wszystkiego do wody z mocnym środkiem chemicznym będzie bardzo złą decyzją, która może doprowadzić do zniszczenia monet.

Srebro warto myć przy użyciu wody z delikatnym detergentem (np. mydłem). Czym szorować monety? Specjalnie do tego przystosowaną szczoteczką z włosiem, które nie porysuje okazu. Do tego dochodzą też profesjonalne czyściki z impregnatem, które zdecydowanie ułatwiają cały proces.

Co ciekawe, patyna nie musi być czymś złym. Wręcz przeciwnie – często świadczy o wartości monety. Zwłaszcza gdy mówimy o patynie oryginalnej, która z jednej strony potwierdza oryginalność okazu, a z drugiej daje dowód na to, że jego właściciel nie korzystał z nieodpowiednich metod pielęgnacyjnych. Co więcej, patyna chroni również monetę przed niszczącym działaniem korozji.

Co ma więc większą wartość? Monety czyste, czy pokryte charakterystycznym nalotem? Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od samych kolekcjonerów – ich podejścia, a także tego, co jest dla nich najważniejsze. Wygląd monety, jej wartość, czy też rys historyczny.

Jedno jest pewne. O własną kolekcję monet trzeba dbać. Związane jest to nie tylko z ich konserwacją, ale również z właściwym przechowywaniem i transportowaniem. Należy zachować wszelkie środki ostrożności, by nie doprowadzić do niepotrzebnego uszkodzenia okazów.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here