studia - rzeszów

Rzeszów to stolica województwa podkarpackiego i czołowe miasto regionu będące dla niego swego rodzaju motorem napędowym. Obecnie zamieszkuje w nim 190 000 osób, zameldowanych na pobyt stały, a liczba ta cały czas pnie się ku górze. Jest to o tyle ciekawe, że Rzeszów jest jednym z nielicznych miast tej wielkości, które mogą pochwalić się tego rodzaju wzrostem. Został on osiągnięty dzięki gigantycznej i bardzo efektownej pracy lokalnego samorządu począwszy od wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Rzeszów jako stolica jednego z najbiedniejszych regionów UE dostała potężną pomoc finansową, która bardzo dobrze wykorzystała. Lokalny prezydent wybierany był wielokrotnie w rozmaitych plebiscytach najlepszym przywódcą administracyjnym w Polsce. Miasto przeznaczyło wielkie nakłady finansowe na rozwój sieci komunikacji drogowej, modernizację międzynarodowego lotniska Rzeszów-Jasionka, zorganizowania specjalnych stref ekonomicznych, inwestycji w lokalne uczelnie oraz stworzenie dobrych warunków do rozwoju przemysłu w tym regionie.

Dzięki temu Rzeszów jest obecnie najszybciej rozwijającym się miastem wojewódzkim w Polsce, plasuje się także na samym szczycie na liście najlepszych miast w kraju pod względem poziomu życia. Sukces stolicy Podkarpacia jest wręcz spektakularny i stanowi przykład dla innych podobnej wielkości miast w Polsce i Europie. Miarą wielkich inwestycji jest chociażby budowa nowego centrum konferencyjnego obok lotniska na Jasionce, które swoim rozmachem przypomina największe tego typu budowle na świecie i jest w stanie zorganizować najlepszej jakości spotkanie przywódców europejskich.

rzeszów

Wszystkie opisane wyżej inwestycje i sukcesy lokalnych rządzących spowodowały, że rozwijać zaczął się także intensywnie prywatny biznes. Ludzie spoza Rzeszowa rozpoczęli lokowanie kapitału w tym mieście, a co za tym idzie stworzyli nowe miejsca pracy. Bezrobocie w Rzeszowie jest więc jednym z najniższym w Polsce. Miasto widzi swoją przyszłość w nowoczesnych technologiach, czyli szeroko rozumianej branży IT. Wszystko to przyciąga do miasta absolwentów szkół średnich, którzy chcą kształcić się w tej rozwojowej stolicy biznesu i sukcesu.

Podstawową uczelnią państwową jest kształcący 16 tysięcy osób Uniwersytet Rzeszowski założony w roku 2001 z trzech wcześniejszych uczelni w tym filii Uniwersytetu Marii Skłodowskiej Curie w Lublinie. Edukacje podejmować można na dwunastu wydziałach wśród, których nie brakuje co ciekawe Wydziału Medycznego, na którym można studiować kierunek lekarski. Mało które miasto w Polsce wielkości Rzeszowa może pochwalić się możliwością kształcenia przyszłych kadr lekarskich – jest to duże wyróżnienie, ale także i odpowiedzialność. Dzięki środkom unijnym Uniwersytet Rzeszowski został gruntownie zmodernizowany, więc studiujący na nim mogą cieszyć się wysoką jakością pobieranych nauk.

Jeżeli chodzi o techniczne studia – Rzeszów daje możliwość kształcenia się na Politechnice Rzeszowskiej, drugiej państwowej uczelni w stolicy Podkarpacia. Kształci się tam obecnie 14 tysięcy osób na sześciu wydziałach. Opisywane wcześniej aspiracje Rzeszowa do stania się centrum branży IT w Polsce powodują, że faktycznie uczelnia ta kształci kadry, mające spore szansę rozwoju, z którymi dodatkowo wiązane są z pewnością pewne nadzieje. Rozwijające się miasto w dzisiejszych czasach musi posiadać szerokie zaplecze pracowników wykształconych w kierunkach technicznych posiadających tytuł inżyniera.

ratusz rzeszów

W Rzeszowie znajduje się też kilka uczelni niepublicznych w tym najstarsza na Podkarpaciu WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa, która specjalizuje się w kształceniu młodzieży raptem na czterech kierunkach: prawo, bezpieczeństwo wewnętrzne, zarządzanie oraz administracja. Obranie tak wąskiego kierunku nie przeszkadza uczelni w kształceniu aż 10 000 osób.

Śmiało więc można powiedzieć, że ta szkoła wyższa kształci przyszłe szerokie zaplecze prawnicze dla rozwijającego się miasta. Uczelnia posiada zmodernizowane budynki i szeroką renomę. Jako jedna z pięciu uczelni prywatnych w Polsce ma uprawnienia do nadawania tytułu doktora nauk prawnych. Zajmuje wysokie miejsca w rozmaitych rankingach. Jest ważnym punktem na akademickiej mapie miasta.

Oprócz tego w Rzeszowie studiować można również na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania, gdzie nauki pobiera aż 7 tysięcy osób na dwudziestu możliwych kierunkach. Są one w różnym stopniu związane z prowadzeniem biznesu i rozpoczynaniem własnej kariery zawodowej. Zainteresowanie ofertą tej uczelni również silnie związane jest z planowanym przyszłym charakterem miasta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here