Jak dbać o swoją kolekcję monet numizmatycznych?

Kolekcja monet numizmatycznych będzie wyglądała jeszcze efektowniej i będzie miała jeszcze większą wartość historyczną, gdy będzie zadbana. O czym należy pamiętać przy pielęgnowaniu numizmatów? Czego bezwzględnie nie robić?

Każdy kolekcjoner monet powinien wiedzieć, jak dbać o swoją kolekcję. Dzięki temu posiadane przez niego numizmatyczne monety mogą prezentować się efektownie i będą odpowiednio zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. 

Gdy monety będą pomieszane, będzie nam trudno znaleźć wśród nich odpowiednie egzemplarze. Gdy będą posiadały ślady placów albo będą uszkodzone mechanicznie, ich wartość znacznie spadnie.

Co może spowodować uszkodzenie monet?

Monety są narażone na liczne czynniki mogące je uszkodzić. Oprócz nieodpowiedniego traktowania, na przykład dotykania ich czy narażania na kontakt z ostrymi przedmiotami, mogą one ulec uszkodzeniu także podczas kontaktu z wilgocią, powietrzem czy ziemią.

W zależności od tego, z jakich kruszców wykonane są numizmatyczne monety, mają one inny stopień reaktywności. Przykładowo miedź oraz jej stopy narażone są na śniedzienie i patynowanie. Z kolei złoto jest już znacznie bardziej odporne.

Jak zabezpieczyć swoją kolekcję monet?

Najlepiej, aby monety były zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz czynnikami zewnętrznymi przez zastosowanie odpowiednich kapsli z tworzyw sztucznych – tak zwanych kapsuł ochronnych. Są one dopasowane indywidualnie do monety i pozwalają na jej łatwe przechowywanie i przenoszenie.

Bardzo często monety są sprzedawane w dopasowanych kapslach, ale jeśli ich nie posiadają, można je dokupić – jest to jeden z bezpieczniejszych sposobów ich przechowywania.

Numizmatyczne monety można także zabezpieczać z użyciem klaserów i albumów przeznaczonych na monety. Wyposażone w odpowiednie kieszonki nie tylko chronią kolekcję, ale także pozwalają na jej efektowne zaprezentowanie.

Gdzie kupić odpowiednie akcesoria do ochrony monet?

Obecnie można znaleźć je przede wszystkim w sklepach numizmatycznych, które działają nie tylko stacjonarnie, ale również przez internet.

Do wyboru jest szeroka gama interesujących dodatków, które można dopasować indywidualnie do swojej kolekcji. To dodatkowy wydatek, ale warto go ponieść, aby kolekcja monet była odpowiednio chroniona.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here