Czujniki ruchu, zmierzchu, gazu ,czadu

0
1436

Nasze domy są wyposażone w coraz większą ilość elektroniki oraz różnego rodzaju czujników. Czasami ciężko zdecydować się co warto montować a czego nie. Trzy rodzaje czujników wymienione poniżej zdecydowanie przydadzą się w każdym domu, zapewnią bowiem zarówno komfort jak i bezpieczeństwo.

Czujniki zmierzchu

Czujnik zmierzchu zapewnia automatyczne uruchomienie oświetlenia po zapadnięciu zmroku. Czujnik taki jest wyposażony w fotorezystor, który odpowiada za analizę natężenia światła. Ze spadkiem jego natężenia rośnie rezystencja w czujniku, co powoduje uruchomienie przerzutnika i w rezultacie doprowadzenie prądu do systemu oświetleniowego. Rano, ze wschodem słońca urządzenie zachowuje się odwrotnie.

Istnieją różne rodzaje czujników zmierzchowych: czujnik zmierzchu z sondą, z podstawowym czujnikiem, z zegarem.

Wybierając czujnik należy zwrócić uwagę na parametry instalacyjne oraz użytkowe. Ważnym parametrem instalacyjnym jest temperatura pracy urządzenia, szczególnie jeśli będzie ono pracować na zewnątrz. Równie istotny  jest również poziom ochrony. Jeśli urządzenie będzie zamontowane poza domem nie powinien on być niższy niż IP65.

Jeśli chodzi o parametry użytkowe to warto zwrócić uwagę na zakres działania czujnika, czyli wartość natężenia światła, która włącza i wyłącza oświetlenie oraz możliwość jego regulacji. Ciekawą opcją jest opóźniacz czasowy, który zwiększa wydajność urządzenia. Kupując czujnik zmierzchu należy również sprawdzić prąd obciążenia.

Czujnik gazu

Mimo, że przeglądy instalacji gazowej są obowiązkowe, to nawet instalacja w dobrym stanie może ulec awarii. Gaz posiada specyficzny zapach, ale zdarza się że może on nie zostać wyczuty. Czujnik gazu ostrzega o przekroczeniu dozwolonej normy (zazwyczaj 15%) sygnałem na tyle głośnym że trudno go nie usłyszeć. Większość czujników gazu opiera swoje działanie na dwutlenku cyny, który jest półprzewodnikiem. Wchodzi on w reakcję z gazem, co zmienia jego przewodność i powoduje uruchomienie alarmu.

Kupując czujnik warto zwrócić uwagę m.in. na rodzaj zasilania. Czujnik może by zasilany przez baterię, prąd elektryczny lub w sposób mieszany (co jest najlepszą opcją, bo zapewnia ciągłe działanie urządzenia). Ważnym parametrem jest głośność alarmu, szczególnie gdy w domu mieszkają dzieci lub osoby starsze oraz jakość i wytrzymałość obudowy. Warto też sprawdzić czy czujnik będzie łatwy w montażu i obsłudze. Dużym ułatwieniem jest podświetlany wyświetlacz, co ułatwia odczyt.

Czujnik czadu

Czas stanowi śmiertelne zagrożenie. Aby być pewnym, że w powietrzu nie pojawi się groźna ilość tej substancji warto kupić elektroniczny czujnik czadu. Urządzenie to monitoruje zawartość CO w powietrzu w sposób ciągły i w razie przekroczenia dopuszczalnej wartości uruchamia alarm. Zasada działanie czujnika tlenku węgla opiera się na reakcji chemicznej pomiędzy CO a elektrodą urządzenia, która powoduje przepływ prądu w obwodzie czujnika i uruchomienie alarmu.

Kupując czujnik czasu należy się upewnić, że posiada on udokumentowaną zgodność z normą PN-EN 50291. Jest to gwarancja, że urządzenie spełnia rygorystyczne normy i będzie chroniło skutecznie. Czujniki czadu, podobnie jak gazu mogą być zasilane z baterii lub z gniazdka sieciowego. Prostsze czujniki sygnalizują przekroczenie norm CO za pomocą migającej diody oraz sygnału dźwiękowego. Droższe czujniki mogą być wyposażone w wyświetlacz LCD, który pokaże stężenie CO z dokładnością do 1 ppm.

Wymienione czujniki nie są drogie, można je nabyć już za kilkaset złotych. Warto zainwestować te pieniądze, ponieważ jest to inwestycja w komfort i bezpieczeństwo.

Źródło: http://meblefest.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here