wrocław - studia

Wrocław jest czwartym co do wielkości miastem Polski, które liczy sobie ponad 600 tysięcy mieszkańców i stolicą województwa dolnośląskiego. Jest jednym z dwóch (obok Poznania) centrów kulturalnych oraz przemysłowych zachodniej Polski. Miasto obecnie bardzo prężnie się rozwija – powstają tam nowe firmy międzynarodowe, co dodatkowo ułatwia bliskość granicy z Niemcami oraz Czechami.

Wrocław jest jednym z najbardziej europejskich polskich miast nastawionych na turystykę oraz szeroko rozumiane kontakty z zachodem. Odbywa się tam również bardzo wiele wydarzeń kulturalnych – wszakże niedawno, bo w 2016 roku Wrocław był Europejską Stolicą Kultury. Jest to także doskonałe miejsce dla studentów – miasto tętni życiem do późnych godzin nocnych i zapewnia bardzo wiele rozmaitych klubów i pubów, w których można spotkać się ze swoimi znajomymi i spędzić miło czas.

Wrocław posiada też bardzo wyraźne walory turystyczne. Co prawda zostało wyjątkowo mocno dotknięte zniszczeniami drugiej wojny światowej, aczkolwiek w mieście nadal odnaleźć można cudowne przykłady architektury dawnej. Prawdziwą perełką jest jeden z największych i najpiękniejszych w Polsce Rynek we Wrocławiu wraz z imponującym Ratuszem. Każda pierzeja zapełniona jest bardzo interesującymi kamienicami z rozmaitymi wzorami na wyremontowanych fasadach.

We Wrocławiu znajduje się także trochę zabytków gotyckich, które przypominają o tym, że miejscowość już od średniowiecza żyła, prężnie się rozwijała i była miejscową stolicą handlu. Jednym z reprezentatywnych miejsc jest gmach Uniwersytetu Wrocławskiego nad Odrą, który nadal imponuje swoimi rozmiarami i estetyką wykonania. Historyczna zabudowa widoczna jest także doskonale na Ostrowie Tumskim, czyli części Wrocławia, która jest bezpośrednio związana ze średniowieczem i początkiem osadnictwa w mieście nad Odrą. Znajduje się tam gotycka katedra, jeden z bardziej rozpoznawalnych elementów w stolicy Dolnego Śląska.

wrocław

Wrocław słynie również z Hali Stulecia, czyli potężnej modernistycznej, przedwojennej hali wystawowej, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uznano bowiem, że jest ona bardzo cennym przykładem architektury początku XX wieku. Do dzisiaj odbywa się tam wiele wydarzeń, które związane są z ważnymi momentami dla polskiego sportu. Hala wykorzystywana jest również do organizowania wielu wystaw czy targów.

W jej bliskim sąsiedztwie znajduje się natomiast bardzo popularne zoo, w którym niedawno otworzono dodatkową atrakcję – afrykarium umożliwiające oglądanie zwierząt Czarnego Lądu w środowisku bardzo zbliżonym do ich naturalnego. Zoo należy do największych w Polsce i tych szczycących się największymi tradycjami. Na jego pełne zwiedzanie należy sobie rezerwować minimum parę godzin, a w praktyce najczęściej wychodzi cały dzień spacerowania.

Jeżeli chodzi o Wrocław – studia podejmować można na wielu uczelniach państwowych i prywatnych – miasto jest jednym z wiodących centrów akademickich w kraju, w wielu dziedzinach wrocławskie uczelnie plasują się w krajowej czołówce. Największą uczelnią we Wrocławiu jest Politechnika Wrocławska, na której uczy się aż 28 tysięcy studentów.

Szkoła uznawana jest za jedną z najlepszych w Polsce uczelni technicznych, dzięki swojej nowoczesnej bazie i innowacyjnym projektom, w których bierze cyklicznie udział. Studia na Politechnice otwierają młodym umysłom ścisłym bardzo wiele drzwi, a w tak szybko rozwijającym się mieście jak Wrocław zapotrzebowanie na absolwentów kierunków technicznych jest bardzo wysokie.

wrocław rynek

Bardzo ważną uczelnią jest także Uniwersytet Wrocławski, w którym uczy się około 25 tysięcy studentów na rozmaitych kierunkach filologicznych, humanistycznych, społecznych i ścisłych. Tradycje uczelni sięgają roku 1702, kiedy cesarz Leopold I nakazał zorganizowanie we Wrocławiu Akademii Leopoldina, pierwszej w mieście uczelni wyższej. Uniwersytet nawiązuje także do tradycji Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, ponieważ większość powojennej inteligencji i zwykłych mieszkańców Wrocławia pochodzi właśnie z Kresów Wschodnich utraconych w ostatnim konflikcie zbrojnym.

Ważną uczelnią wyższą, jedną z najlepszych w swojej dziedzinie w Polsce jest Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, który zajmuje się kształceniem przyszłych lekarzy, pielęgniarek czy też farmaceutów. Oprócz tego w mieście znajdują się także dwa inne uniwersytety: Uniwersytet Ekonomiczny oraz Uniwersytet Przyrodniczy. Powstały one stosunkowo niedawno z przekształcenia z odpowiednio Akademii Ekonomicznej oraz Akademii Rolniczej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here