flaga niemiecka

Jeżeli jesteś jeszcze przed maturą i usilnie rozważasz wybór studiów, być może znajdziesz tu coś dla siebie. Pod warunkiem, że bierzesz pod uwagę studia zagraniczne. Te bowiem oferują wiele możliwości i pewniejsze zatrudnienie po nich.

Chociażby studia w Niemczech

To jedyny kraj europejski, który oferuje tak szeroką i bogatą gamę rozmaitych kierunków – tylko wybierać. Nie jest to jednak jedyna rzecz, przemawiająca na korzyść tego kraju. Bliskość geograficzna, brak opłat za studia – w większości landów, czyli krajów federalnych – oraz swobodny dostęp do rynku pracy – te także czynią Niemcy atrakcyjnym krajem nie tylko emigracji zarobkowej, ale i pobytu w celach edukacyjnych.

Ponadto, aby dostać się na studia w Niemczech, nie musisz znać języka niemieckiego – w wielu przypadkach bowiem wystarczy sam angielski. Natomiast jeśli władasz językiem naszych zachodnich sąsiadów – studia w Niemczech są tym bardziej dla ciebie. Nad czym więc się dłużej zastanawiać? Jeśliś ciekaw, czytaj dalej. Jeśli nie… To też czytaj, bo może akurat się zainteresujesz.

Na początek przyda się kilka słów o tamtejszych uczelniach i systemie edukacyjnym. Mówiąc bardzo ogólnie, wybór jest szeroki. Niemiecki sektor szkolnictwa wyższego jest bowiem bardzo wysoko rozwinięty i obejmuje sto dziewięć uniwersytetów i szkół wyższych, pięćdziesiąt pięć akademii muzycznych i artystycznych, a także dwieście szesnaście wyższych szkół zawodowych.

Alternatywą dla nich jest dwadzieścia dziewięć szkół administracji publicznej oraz – działających w systemie dualnym – szkół zawodowych. W sumie daje to blisko trzystu osiemdziesięciu szkół wyższych, oferujących kilkanaście tysięcy kierunków – część z nich prowadzonych w języku angielskim. Należy jednak pamiętać, iż Niemcy nie są państwem unitarnym, a federalnym – co sprawia, że system edukacyjny może się nieco różnić w poszczególnych landach. Warto więc przed wyjazdem zasięgnąć niezbędnych informacji.

Co się tyczy stopni akademickich, W Niemczech występuje podobna sytuacja, jak w Polsce

studia w niemczech

Mianowicie – trzyletnie studia pierwszego stopnia kończą się uzyskaniem tytułu licencjata lub inżyniera, studia drugiego stopnia – najczęściej dwuletnie – tytuł magistra, a studia doktoranckie – trwające z zasady od dwóch do pięciu lat – dają tytuł doktora. Niektóre kierunki do zakończenia wymagają egzaminu państwowego. Są nimi prawo, medycyna, farmacja, a także kierunki pedagogiczne.

Wystarczy ci matura, aby móc myśleć o studiach w Niemczech. Proces rekrutacji na tamtejsze studia jest okropnie trudny, co jest dość typowe dla państwa biurokracji i porządku, jakim są Niemcy. Nie martw się jednak. Niezbędnych informacji możesz zasięgnąć na stronach Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej oraz Konferencji Rektorów Szkół Wyższych. Jeżeli cię to nie wystraszy, to znak, że studia w Niemczech są właśnie dla ciebie. Nie będę się w to wgłębiał, aby cię z marszu nie zniechęcać. Sam bądź sama to odkryjesz.

Wiadomym jest, że na studia z wykładowym językiem niemieckim będziesz potrzebował znajomości tego właśnie języka. Więc jeśli nim nie władasz, to zapomnij. Poszukaj lepiej anglojęzycznych kierunków. Certyfikaty są – rzecz jasna – wymagane.

Będąc obywatelem polskim, jesteś obywatelem Unii Europejskiej – co znaczy, że możesz wjechać na terytorium Niemiec na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. Gdy już tam będziesz, zostanie ci tydzień na zarejestrowanie swojego pobytu – jeśli, rzecz jasna, zarejestrowałeś się na uczelni i znalazłeś zakwaterowanie. Nie jest to łatwe, ale jeśli znasz język niemiecki i jesteś ogarniętą osobą – nie powinno ci to nastręczyć żadnego problemu. Jeśli jednak nie – to nawet nie myśl o studiach w Niemczech. Zmarnujesz się tam.

dorzec berlin

Jeśli jesteś osobą odpowiedzialną, pracowitą i cenisz sobie porządek – studia w Niemczech to coś w sam raz dla ciebie. Tamtejsze szkolnictwo wyższe znane jest z naprawdę wysokiego poziomu – jednego z najwyższych na świecie. Niemieckie uczelnie wymagają od studentów odpowiedzialności i samodzielności – muszą oni niejako sami kształtować swoją drogę zawodową. To naprawdę uczy życia.

Generalnie rzecz biorąc, aby przeżyć jako student przez miesiąc, potrzebna ci będzie kwota w wysokości do tysiąca dwustu euro – jeśli myślisz nie tylko o zakwaterowaniu i wyżywieniu, ale i rozrywkach. Na szczęście jednak każda uczelnia oferuje stypendia – swoiste „złoto dla zuchwałych”. Nie jest też większym problemem znalezienie pracy, nawet jako student – bezrobocie w Niemczech jest stosunkowo niskie, nawet wśród młodzieży. A jeśli w dodatku znasz język – raczej nikt ci nie powinien odmówić.

Summa summarum – studia w Niemczech to doskonała okazja, by poszerzyć swe horyzonty myślowe i zapoznać się dogłębnie z krajem za Odrą. Warto… Więc powodzenia!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here