grafik komputerowy

Kiedy przychodzi moment wyboru studiów, borykamy się często z wieloma dylematami. Zastanawia nas co opłaca się studiować lub czy kierunek, który wybraliśmy na pewno nas usatysfakcjonuje.
W dzisiejszych czasach, które cechują coraz to nowsze wynalazki technologiczne, kierunki informatyczne wydają się być jednym z lepszych wyborów. Grafika komputerowa jest często wybierana przez osoby, które chcą połączyć zacięcie artystyczne z czymś pożytecznym i dochodowym. Czy na pewno tak to wygląda?

Na samym wstępie należy zastanowić się jaki odłam grafiki komputerowej interesuje nas najbardziej. Możemy być zainteresowani tworzeniem identyfikacji wizualnej, grafiki wydawniczej, animacją lub grafiką 3d. Specjalizacji jest wiele, a ich zastosowań jeszcze więcej. Na studiach będziesz miał do czynienia ze wszystkimi po trochu. Jest to dobra droga do sprawdzenia co nas najbardziej interesuje i czy praca w tym zawodzie będzie dla nas odpowiednia.

Ważną kwestią jest tu wybór studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych

Należy wziąć pod uwagę, że są to studia w dużej mierze opierające się na wyobraźni. Proces tworzenia zazwyczaj zaczyna się od wymyślenia koncepcji i dotyczy to każdej specjalizacji. Jeśli ta część przychodzi nam z łatwością, to potem musimy się jeszcze zmierzyć z techniczną stroną zadania. Wybierając studia niestacjonarne, należy wziąć pod uwagę dużo pracy na własną rękę. Przez specyfikę i niewielką ilość czasu spędzonego na studiach, wykładowcy mogą nas jedynie wprowadzić w przedmiot.

Nakierują i pokażą jak używać wszelkich programów, ale to w naszej intencji jest praca w domowym zaciszu. Sprawdza się to w przypadku projektowania graficznego, gdzie możemy konsultować się na bieżąco drogą mailową z wykładowcą Jednak w przypadku bardziej skomplikowanych przedmiotów jak grafika 3d, możemy czuć się mocno sfrustrowani. Oczywiście istnieje mnóstwo pomocy naukowych dostępnych w internecie, ale wówczas czas który musimy poświęcić znacznie się wydłuża. Studia stacjonarne z kolei pozwalają nam na więcej swobody. Często także kilka dodatkowych przedmiotów.

Na rynku pracy graficy komputerowi zawsze znajdą swoje miejsce

Praktycznie wszystkie szanujące się firmy powinny mieć grafika lub nawet cały ich sztab. Agencje reklamowe czy marketingowe to najczęstsze miejsca początkującego grafika, a w większych miastach możemy takie spotkać na każdym kroku. Od cichych i ustronnych miejsc do wielkich i dobrze nam znanych z nazwy firm.

studia - grafika komputerowa

Nieco inną drogą po takich studiach są wydawnictwa, drukarnie czy redakcje prasowe. Tu nacisk jest stawiany na wszelkie techniki druku.
Bardziej zaawansowanymi alternatywami jest animacja, tworzenie stron internetowych oraz grafika 3d. Nie są one łatwe do opanowania, więc niewiele osób wybiera te drogi, ale co za tym idzie, możemy liczyć na znacznie lepsze zarobki. Studia animacyjne, których w przeciwieństwie do agencji reklamowych jest dużo mniej, nie prowadzą rekrutacji często.

Bez względu na to, którą specjalizację wybierzemy, nie możemy funkcjonować w świecie grafiki bez własnego portfolio. Możliwe, że spotkasz się z opinią, iż aby pracować w tym zawodzie, wystarczy portfolio zrobione na własną rękę. W wielu przypadkach pracę podejmują samouki.

Potrafią radzić sobie naprawdę dobrze, jednak wiele korzyści ze studiowania w tym samym czasie im umyka. Studia dają tą możliwość, że wszelkie projekty, które wykonujemy na zajęciach, możemy wykorzystać w naszym portfolio. Im więcej jakościowych prac, tym większe szanse na znalezienie swojego miejsca w zawodzie. Szkoła daje nam także budowanie sieci kontaktów. Większość osób, z którymi będziemy studiować, będzie podążała podobnym tropem kariery. Może powodować to rywalizację, ale lepszym wyjściem jest współpraca.

grafika komputerowa

Sprawdza się to świetnie w momencie, w którym postanowimy założyć własną działalność. Możemy działać na własną rękę i jest to decyzja wielu osób po studiach grafiki komputerowej. Freelancerzy mają swobodę wyboru zleceń. Możemy także założyć własną agencje reklamową lub studio animacyjne.

Wachlarz możliwości jaki oferują nam studia – grafika komputerowa, jest naprawdę ogromny. Rynek pracy wciąż się rozwija i tworzą się coraz to nowe stanowiska. Możliwe, że znając specyfikę zawodu, sam będziesz potrafił odpowiedzieć na jego potrzeby. Jeśli zastanawiasz się czy jest to opłacalny kierunek odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Jeżeli więc choć w drobnym stopniu interesują Cię zagadnienia związane z grafiką, wydawnictwem, sztuką czy nawet marketingiem, są to studia dla Ciebie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here