studia farmaceutyczne

Studia na kierunku farmacja uznawane są za jedne z najtrudniejszych, jeśli chodzi o ilość materiału potrzebnego do przyswojenia, aby te studia ukończyć. Farmaceuci często są niedoceniani przez otoczenie. Otoczenie ocenia farmaceutów jako panie lub panów którzy stoją za okienkiem w aptece i sprzedają leki. Wiele osób uważa, że farmaceuta to taki trochę lepszy sprzedawca, który posiada nieco większą wiedzę. Tymczasem aby skończyć studia farmaceutyczne trzeba naprawdę bardzo mocno się napracować.

Potrzeba wielu wyrzeczeń aby opanować wymagany materiał i zdać wszystkie egzaminy. Egzaminy na kierunku farmacja są naprawdę niezwykle obszerne. Teoria to nie wszystko – potrzebna jest również praktyka. Absolwenci farmacji znajdują pracę albo w aptekach albo w firmach farmaceutycznych. Jedna i druga ścieżka ma swoich zwolenników i przeciwników.

Praca w aptece z pewnością ma swoje wady

Wśród różnych aptek są takie które są bardziej przyjazne dla pracowników ale są też takie mniej przyjazne. Wielu farmaceutów niechętnie pracuje w nocy. Tego typu praca porównywana jest do pracy w fabryce, gdzie również trzeba pracować na trzy zmiany. Praca zmianowa jest szkodliwa dla zdrowia człowieka.

Szczególnie praca w nocy jest sprzeczna z dobowym rytmem człowieka. Jednakże chyba wszyscy rozumieją, że czasami konieczność wymaga podjęcia takiej pracy. Farmaceuci z reguły rozumieją, że stan zdrowia każdego człowieka może pogorszyć się z minuty na minutę. Czasami ktoś może potrzebować leków natychmiast w środku nocy i absolutnie nie może poczekać do rana. Dlatego też obecność całodobowych aptek w przestrzeni publicznej jest absolutnie konieczna. Nie zmienia to jednak faktu, że farmaceutom przeszkadza konieczność pracy w nocy.

tabletki

Wielu farmaceutów nie chce również pracować na drugą zmianę czyli do późnych godzin wieczornych a także w soboty i niedziele. Weekendy to czas, który chce się poświęcić rodzinie albo na spotkania z przyjaciółmi. Tymczasem apteki zazwyczaj są czynne również w te dni. I można argumentować to dokładnie tak samo – ludzie mogą zachorować w różne dni tygodnia, również w sobotę i niedzielę. Muszą mieć swobodny dostęp do aptek. W małych miejscowościach zazwyczaj czynna jest jedna dyżurująca apteka w jakimś większym bliskim mieście.

Wtedy ludzie chorzy którzy rozchorowali się nagle w sobotę bądź niedzielę mogą skorzystać z usług takiej apteki. W większych miastach aptek jest do wyboru do koloru. Konkurują między sobą na przykład dostępnością lekarstw i suplementów ale także ceną. Farmaceuci mogą pracować także w aptekach w szpitalach. Wielu farmaceutów skarży się na swój zawód ponieważ obowiązują ich tak zwane plany sprzedażowe jeżeli pracują w aptekach sieciowych. Wielu Farmaceutów nie chce wykonywać tego typu planów ponieważ nie ma ochoty na oferowanie pacjentom tabletek, których ci wcale nie potrzebują.

Tymczasem trzeba wykonywać polecenia kierownictwa i realizować plany sprzedażowe. Tego typu działania przez niektórych farmaceutów są uznawane nawet za sprzeczne z etyką zawodu. Studia farmaceutyczne to z pewnością piękny czas jednak studenci farmacji są zazwyczaj niezwykle zajęci. Materiał do opanowania jest naprawdę ogromny. Chemia to niezwykle trudna dziedzina wiedzy. Studenci farmacji uczą się tyle samo co studenci medycyny. Czasami farmacja traktowana jest jako kierunek na przeczekanie dla osób które nie dostały się na medycynę. To z pewnością zła droga o ile ktoś na pewno nie chce zostać farmaceutą.

farmaceuta

Studia na kierunku farmacja z pewnością pochłoną mnóstwo czasu i nie pozwolą przygotować się studentowi na ponowne zdawanie na medycynę. Ta droga jest absolutnie nierealna jeżeli ktoś na poważnie myśli o medycynie. Nie można być jedną częścią ciała na kilku weselach. Tak samo nie można rzetelnie studiować farmacji i przygotowywać się do egzaminów na tym kierunku, a jednocześnie uczyć się do poprawy matury z biologii i chemii aby zdać na medycynę.

Warto zdawać sobie sprawę, że zawód farmaceuty jest niezwykle odpowiedzialny. To nie jest zawód gdzie, po 8 godzinach po prostu zamyka się placówkę i idzie do domu. Farmaceuta ponosi odpowiedzialność nie tylko materialną za leki, które wydaje. Chodzi przede wszystkim o odpowiedzialność za wydanie prawidłowych leków, w trosce o zdrowie pacjenta.

Zdarzały się już przypadki kiedy farmaceuta musiał pojechać do domu pacjenta, aby wytłumaczyć się ze swojej pomyłki. Zdarzają się sytuacje, kiedy farmaceuta wyda na przykład za wysoką dawkę leku, która może realnie pacjentowi zaszkodzić. Takie sytuacje są niezwykle stresujące.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here