malowanie twarzy

Już w szóstym wieku przed naszą erą w Grecji znana była sztuka aktorska, gdzie w granej tragedii oprócz chóru występował jeden aktor.
Obecnie na jednej scenie może grać wielu aktorów. Jak i obecnie wiele młodych osób kończących szkołę średnią marzy o aktorstwie. A w głowie mnożą się pytania. Jakie warunki należy spełnić by zostać aktorem ? Następne dotyczy tego, czy trudna jest praca aktora ? I czy jest to zawód, który może dać utrzymanie ?

Na początku trzeba wyjaśnić, kto to jest aktor ?

A więc jest on osobą odgrywającą za pomocą swojego zachowania, technik cielesnych i emisji głosu rolę, którą przyszło mu zagrać. Aktor może te role prezentować w teatrze lub w filmie.
Przeciętnemu człowiekowi aktor kojarzy się z gwiazdorstwem, błyskiem fleszy, dużymi zarobkami i wystawnym trybem życia. Lecz nie zawsze tak jest. Są aktorzy, którym powiodło się w zawodzie i mają to wszystko, o czym była mowa. Lecz duża grupa osób po skończonych studiach aktorskich nie może znaleźć zatrudnienia. A jeżeli już znajdzie, to są to tak zwane ogonki.

Czyli role w tle, mało znaczące i posiadające krótkie dialogi. Z grania takich ról trudno się utrzymać. I dlatego w wielu wypadkach ludzie po studiach aktorskich imają się różnych zajęć, aby przeżyć. I tak czekają czasem latami na swoją szansę, że może ktoś ich zauważy. Otrzymają angaż i zagrają dużą rolę np. w filmie. Zdarza się, że po latach otrzymują taką rolę życia, która otwiera przed nimi drzwi do kariery. Lecz to nie zdarza się często. Bo grupa oczekujących aktorów jest duża i każdy z nich myśli o tak zwanych „swoich pięciu minutach”.

Zwykli ludzie postrzegają aktorów przez pryzmat gwiazd z Hollywood. Gdzie stąpając po czerwonym dywanie u stóp mają cały świat. Lecz tego doświadczyć mogą tylko jednostki. Doświadczyć sławy i przez wiele dziesiątek lat nie schodzić ze szczytu kariery, jak na przykład amerykańska aktorka Meryl Streep. Przez okres niemalże 50 lat nieustannie jest angażowana do największych produkcji filmowych. Co prawda, że jest jedną z najbardziej utalentowanych i powszechnie szanowanych aktorek wszech czasów. Już kilkanaście lat po rozpoczęciu kariery aktorskiej otrzymała swojego pierwszego Oskara. A następne lata przyniosły jej następne Oskary.

aktor w pracy

Lecz sława, to nie wszystko. Zawód aktora wcale nie jest ani łatwy, ani przyjemny, ani nawet zdrowy. Aktor z racji swojego zawodu musi wcielać się w różne role. A role te wymagają czasem wielu poświęceń, jak np. przytycia do roli lub schudnięcia, a to wiąże się ze specjalną dietą i ćwiczeniami. Ponadto aktorzy czasem muszą przechodzić rygorystyczne treningi, aby posiąść sprawność i muskulaturę. Muszą nauczyć się pokonywać strach i posiadać dużą wyobraźnię.

A także być przygotowanym na niemiłe niespodzianki, bo na palnie filmowym również zdarzają się wypadki. Poza tym sława także bywa uciążliwa i może zatruć życie osobiste aktora i jego rodziny. Pozostaje jeszcze aspekt psychiczny. Takie wcielanie się w daną rolę i przeżywanie jej, aby być wiarygodnym może być zgubne. I doprowadzić do choroby umysłowej. Gdzie grający przestanie zauważać granicę pomiędzy swoim życiem, a graną rolą. Ponadto wielogodzinne dni zdjęciowe, nieustanne powtarzanie scen, aby stworzyć tą idealną jest bardzo męczące.

Każdy młody człowiek pragnący być aktorem powinien najpierw skończyć trudne studia aktorskie. I wiedzieć, że show-biznes rządzi się swoimi prawami i niestety praca w tym zawodzie wymaga wielu wyrzeczeń. I dlatego sukces odnosi niewielu aktorów. A pozostali muszą zadowolić się najczęściej statystowaniem lub niewielką rólką. Budzi to niemiłe emocje od niechęci i rezygnacji, aż po frustrację. Bezrobocie w tym zawodzie, to bardzo częste zjawisko.

studia aktorskie

Może nawet częstsze niż we wszystkich pozostałych zawodach. I to przede wszystkim musi brać pod uwagę przyszły aktor. Poza tym studia aktorskie należą do najbardziej obleganych kierunków, dlatego nie jest łatwo dostać się na wymarzoną uczelnię. Ponadto kandydaci na studia muszą posiadać silną osobowość, być kreatywni i zdeterminowani, gdyż podczas nauki nie będzie im łatwo. Nie raz usłyszą pochwałę, ale bardzo często także uwagi i krytykę.

Studia na wydziale aktorskim trwają 4,5 roku. Program ich przygotowuje do pracy w zawodzie aktora filmowego i teatralnego. Studenci uczestniczą w wykładach, seminariach i ćwiczeniach praktycznych. Na końcu edukacji zdają egzamin magisterski składający się z dwóch części. A mianowicie z pracy pisemnej, oraz prezentacji ról w spektaklach dyplomowych. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminów absolwent otrzymuje tytuł magistra sztuki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here