Restrukturyzacja – wsparcie dla przedsiębiorców w oddłużaniu

0
184

Opracowywanie planów restrukturyzacji wymaga indywidualnego podejścia. Wszystko bowiem uzależnione jest od tego, z jaką firmą ma się do czynienia. Czy jednak jest to opłacalny proces? Warto sprawdzić wady i zalety takiego rozwiązania. W głównej mierze chodzi o to, aby przedsiębiorca był w stanie poradzić sobie z kłopotami, które na niego spadły. Restrukturyzacja firmy nie muzę tyczyć jednak każdego przedsiębiorstwa.

Zalety restrukturyzacji firmy

Restrukturyzacja jest procesem, który podlega określonym przepisom prawa. Znaleźć je można w art. 3 ust. 1 Prawa restrukturyzacyjnego. To właśnie tam można znaleźć zapis, który informuje o tym, że celem takiego procesu jest ” uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami”. Przy czym wszystkie prawa wierzycieli zostają w odpowiedni sposób zabezpieczone. Wśród zalet takich działań można wymienić:

  • szerokie możliwości wobec istniejących zobowiązań – wszystko musi tak zostać zorganizowane, aby było zgodne z obowiązującymi przepisami prawa;
  • połączenie wszystkich wierzycieli w ramach jednego postępowania – wlicza się w to te firmy/jednostki, które miały dług przed rozpoczęciem procesu oddłużania;
  • ochrona przed egzekucją – takie działania zostają zawieszone na czas prowadzenia restrukturyzacji;
  • dłużnik i wierzyciele mają znaczący wpływ na kształt układu i przebieg całego procesu.

Wady restrukturyzacji firmy

Niestety, ale w polskich realiach jest to proces, który może wydłużyć się w czasie. Winne są kolejki, które są w sądach zajmujących się tego typu sprawami. Wśród was można również wymienić decyzje, które są źle podejmowane. Mowa tutaj nie tylko o dłużniku, ale także o wierzycielach. To dlatego zaleca się korzystanie z odpowiedniego wsparcia prawniczego, aby móc postępować właściwie. Do tego nie każdy wierzyciel może być wyrozumiały wobec złożonych mu propozycji układowych. Może powodować to trudności w podejmowanym procesie.

Jednak lista zalet jest zdecydowanie korzystniejsza. To dlatego warto pomyśleć o wdrożeniu takiego procesu. Wymagać będzie on przygotowania właściwego planu naprawczego. Obejmować on będzie m.in. ułożenie propozycji dla wszystkich wierzycieli.

W takich kwestiach pomaga kancelaria Agnieszka Wójcik Doradztwo Gospodarcze, której ofertę w całości można znaleźć na https://www.wojcikdoradztwo.pl/pl. To właśnie dzięki nim będzie można się dowiedzieć, które dokładnie firmy mają szansę na to, aby wziąć udział w procesie restrukturyzacyjnym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here