studentka

Rozważając rozpoczęcie studiów, należy kierować się przede wszystkim swoją pasją. Ponieważ tajemnicą szczęścia w życiu jest możliwość robienia tego, co kochamy w życiu. Tak, jest to aż tak proste. Banalne wręcz. Jeśli jednak mamy wiele zainteresowań i ciężko jest nam się zdecydować, warto głębiej przemyśleć sobie pewne sprawy. Czy aby na pewno studia są nam niezbędne do realizacji naszych życiowych celów? Odpowiedź twierdząca może paść w wielu przypadkach, na przykład, jeżeli naszym marzeniem jest zostanie w przyszłości lekarzem. Ale nie w każdym zawodzie wymagany jest dyplom uczelni wyższej.

Zatem, czy i jakie studia powinniśmy wybrać?

Być może jesteśmy tuż po maturze i nie wiemy, co zrobić dalej z własnym życiem. Studia, czyli kontynuowanie nauki, wydają się być tutaj dość bezpiecznym wyborem. Może pracujemy, ale chcemy podnieść swoje kompetencje i rozwinąć karierę, poszerzając swój wachlarz umiejętności? A może chcemy całkowicie zmienić ścieżkę kariery?
Studiowanie może się okazać koniecznością, jeśli chcemy uprawiać zawód adwokata czy chirurga lub chcemy zmienić swoją branżę. Ważne jest, abyśmy zastanowili się, co pragniemy w życiu robić.

Studiowanie może być naprawdę kosztowne, więc upewnijmy się, że droga, którą wybierzemy, będzie dla nas tą właściwą ścieżką. Rozważmy ewentualne przyszłe możliwości zatrudnienia oraz zastanówmy się, jakie tematy nas interesują. Chcąc podnieść swoje kwalifikacje, porozmawiajmy z pracodawcą lub kolegami o tym, które kursy będą dla nas odpowiednie i pomogą nam w przyszłości w karierze zawodowej.

studia

Co tak naprawdę nas interesuje?

Bardzo ważne jest, aby zastanowić się nad tym i odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki konkretnie kierunek chcemy studiować. Czy chcemy to zrobić wyłącznie dlatego, że widzimy przed sobą ekscytującą, błyskotliwą karierę? A może dlatego, że tego chcą nasi rodzice? Poprzez zadawanie sobie tego rodzaju pytań, możemy ustalić dość dokładną drogę, którą powinniśmy zacząć podążać.
Gdzie chcielibyśmy się uczyć? To również zasadnicza kwestia. Gdzie znajduje się najlepsza uczelnia, która pomoże nam wyspecjalizować się w wybranej dziedzinie? Może to uczelnia oferująca staże i możliwości pracy dla absolwentów w tej branży? Lub kraj czy miasto, które ma dostęp do określonych zasobów? Jeśli interesuje nas biologia morska, dlaczego by nie udać się prosto na największą na świecie rafę koralową w Australii i nie uczyć się bezpośrednio u źródła?

Warto również zadać sobie pytanie gdzie chcielibyśmy spędzić kilka lat naszego życia? W kraju, czy może rzeczywiście zagranicą? Ten czas to wspaniała okazja, aby nauczyć się nowego języka i nowej kultury, poznać nowych przyjaciół i inny sposób życia. Czas studiów to w końcu także czas przygód.
Teraz, gdy już odnaleźliśmy swoje marzenia, zatrzymajmy się na chwilę i upewnijmy się, że jest ono realne i wykonalne. Czy możemy pozwolić sobie na częste dojazdy (ewentualnie loty) lub opłacenie mieszkania? Czy najpierw musimy spełniać określone wymogi, jak, na przykład, znajomość języka angielskiego? Nie zniechęcajmy się jednak niczym – zawsze można pokonać pojawiające się przeszkody. Jeśli to, co robimy, naprawdę jest motywowane naszą pasją, udowodnijmy to, a być może będziemy mogli uzyskać pomoc finansową lub stypendium.

Spójrzmy także na nasze przyszłe perspektywy zawodowe

Studiowanie za granicą, na przykład, może być kosztowne, więc może należałoby pomyśleć o tym jako o inwestycji w naszą przyszłość? Inwestycji, która z pewnością się nam zwróci: popchnęłaby bowiem naszą karierę do przodu i miałaby ogromne przełożenie na naszą pensję. Studia za granicą byłyby naszym niesamowitym atutem. Dowiedzmy się, gdzie po ukończeniu studiów pracowali inni studenci danej zagranicznej uczelni.

jakie studia

Gdy już będziemy mieć wizję najbliższych lat, które chcemy spędzić w uczelnianych murach, warto, abyśmy pamiętali o jednej, prostej rzeczy: zawsze możemy zmienić zdanie. W przypadku, gdyby ta ważna decyzja podjęta przez nas teraz okazała się niewypałem, zawsze możemy wykonać krok wstecz. Jeśli dotrzemy na miejsce i zdamy sobie nagle sprawę, że popełniliśmy błąd, to nigdy nie jest za późno, aby się wycofać, zrezygnować.

Warto w takiej sytuacji porozmawiać także z doradcą studentów na kampusie i sprawdzić, bo być może są tam dostępne lepsze dla nas opcje, może inny, atrakcyjniejszy dla nas kierunek studiów? Nie spędzajmy trzech lub pięciu lat patrząc w podręczniki, które nic nie wnoszą do naszego życia. Pamiętajmy, że tylko kierując się pasją będziemy spełnieni i na studiach, i w życiu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here