integracja sensoryczna

Integracja sensoryczna to zespół cech naszego organizmu na który składa się szereg zachowań związanych z odbieraniem i przetwarzaniem bodźców dochodzących zarówno z otoczenia jak i z wnętrza własnego ciała. Kiedyś osoby reagujące na dotyk, dźwięk, zapachy odmiennie, nietypowo uważano za ludzi dziwnych, chorych, niedostosowanych a nawet zaburzonych psychicznie. Dzisiaj, dzięki badaniom naukowym, wiemy, że zaburzenia w odbiorze świata nie muszą być wynikiem choroby, a inność czy dziwaczność zachowania daje się zmieniać poprzez terapię.

Czym jest integracja sensoryczna?

Jest to nasza zdolność i umiejętność rozpoznawania bodźców i reagowania na nie. Informacja dostarczona z zewnątrz, powinna być przetworzona w taki sposób, aby wskazać nam sposób reakcji na tę informację. Takiego sprawnego przepływu informacji, skutecznej komunikacji między wnętrzem organizmu i otoczeniem człowiek uczy się we wczesnym okresie rozwoju. Jest to nauka głównie poprzez zabawę oraz wykonywanie codziennych czynności. Około 15% ludzi ma jednak problemy z prawidłowym funkcjonowaniem tej komunikacji. Stąd też biorą się ich problemy z funkcjonowaniem w środowisku.

Jak zbudowana jest struktura integracji sensorycznej?

Na integrację sensoryczną każdego z nas składają się trzy układy:
1. Układ dotykowy.
Dzięki temu układowi rozpoznajemy strukturę przedmiotów, ich kształty, odczuwamy ból, reagujemy na temperaturę.
2. Układ przedsionkowy.
Odpowiada za wzrok oraz za ruchy głowy, kończyn, całego ciała. Układ przedsionkowy to utrzymywanie równowagi i właściwej dla danej czynności pozycji ciała.
3. Układ proprioceptywny.
Jest odbiorcą informacji z mięśni i stawów, dzięki niemu umiemy wykonywać zarówno ruchy niezbędne do wykonywania drobnych ruchów manualnych, jak też biegania czy innego wysiłku fizycznego.

Jakie mogą być objawy zaburzenia integracji sensorycznej?

O tym czy dziecko ma zaburzenia integracji sensorycznej decydują specjalistyczne badania psychologiczne i lekarskie. Jednak pierwsze objawy zauważają z reguły rodzice albo opiekunowie ze żłobka lub przedszkola. Jeśli dziecko potyka się często, nie ubiera się stosownie do temperatury otoczenia, nie lubi myć się w ciepłej wodzie, zdejmuje ubrania narzekając, że coś uwiera, drapie, przeszkadza, nie lubi szelestu czy odgłosów chrupania, to warto sprawdzić czy nie ma zaburzeń wzroku, smaku, słuchu, dotyku, węchu, równowagi.

integracja sensoryczna - studia podyplomowe

Jeśli organy odpowiedzialne za poszczególne zmysły są prawidłowo zbudowane i nie dają oznak choroby, to czas na badanie poziomu integracji sensorycznej. Problemy z integracją nie muszą mieć swojego źródła w chorobach narządów – zdrowe dziecko też może mieć zaburzenia integracji sensorycznej.

Czy zaburzenia integracji można leczyć?

Zaburzenia integracji nie tylko można, ale trzeba leczyć. W tym celu wykorzystuje się nowoczesne terapie, a fachowców do ich prowadzenia przygotowują studia wyższe.
Najczęściej są to studia wyższe na kierunkach pedagogicznych oraz na psychologii. Można ukończyć studia I lub II stopnia w specjalności terapia integracji sensorycznej. Dla osób posiadających dyplom studiów wyższych dowolnego stopnia integracja sensoryczna – studia podyplomowe, są doskonałym pomysłem na szybkie podniesienie kwalifikacji zawodowych.

Podjęcie nauki na studiach podyplomowych wymaga posiadania tytułu licencjata lub magistra. Jeśli ktoś ukończy psychologię lub pedagogikę, będzie mu łatwiej, niż absolwentom innych kierunków – na integracji sensorycznej jest bardzo duża ilość zajęć z tych dwóch grup przedmiotów. Studia podyplomowe trwają trzy lub cztery semestry. Najczęściej spotyka się je w formie niestacjonarnej. Dwudniowe zjazdy na uczelni odbywają się co dwa tygodnie. Zaliczenia przedmiotów dostaje się na podstawie obecności i aktywności na zajęciach lub na podstawie prac kontrolnych, rzadziej egzaminów.

studia podyplomowe

Ostatnio uczelnie coraz częściej proponują studia podyplomowe organizowane za pośrednictwem platform e-learningowych. Studiujący online nie muszą uczestniczyć w zjazdach w siedzibie uczelni, a kontakt z uczelnią mogą mieć przez całą dobę. Uczą się w czasie i tempie dla nich dogodnym.

Posiadając komputer, tablet, smartfon dostępem do Internetu mogą przeglądać pozycje w wirtualnej bibliotece, albo pobierać przygotowane dla nich materiały edukacyjne. Za pośrednictwem komunikatorów na platformie mają możliwość konsultacji z wykładowcami oraz innymi studentami. Studia online są zdecydowanie najtańszą formą studiów na odległość.

Studia dla specjalistów z zakresu terapii sensorycznej co rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem studentów. Jak do tej pory każdy absolwent tej specjalności nie miał problemów ze znalezieniem pracy. Jeszcze przez wiele lat rynek będzie poszukiwał wysokiej klasy specjalistów w tej dziedzinie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here