ratownictwo medyczne - studia

Ratowanie ludzkiego życia, to niezwykle odpowiedzialna, ale i wspaniała funkcja. Bo co jest ważniejszego niż ludzkie zdrowie i życie ? Ono jest absolutnie najważniejsze. Dlatego bardzo potrzeba oddanych lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. I wszystkich osób, które chciałyby pomóc ratować ludzkie zdrowie i życie, jak na przykład wolontariusze.

Co prawda, że wolontariusz nie przeprowadzi operacji, a nawet nie wypisze recepty. Ale spełnia inną funkcję, która jest także bardzo potrzebna. Na przykład pomoże choremu w obsłudze, nakarmi, pocieszy, wesprze, wysłucha, doradzi. A to bardzo dużo znaczy dla chorego. Ważną funkcję w dziedzinie ratowania życia spełniają ratownicy medyczni.

Kim jest ratownik medyczny?

Jest on osobą, która wykonuje zawód medyczny. Czyli posiada stosowną wiedzę i uprawnienia do udzielania świadczeń zdrowotnych w zakładach opieki zdrowotnej. A więc do udzielania świadczeń diagnostycznych, leczniczych, zapobiegawczych. A zwłaszcza pomocy w ostrych stanach zagrożenia niezależnie od tego, czy jest to dziecko, czy osoba dorosła.

Najważniejsze jest to, że ktoś potrzebuje natychmiastowej pomocy, a ratownik medyczny umie jej udzielić. I pomóc choremu, a niejednokrotnie uratować mu życie. Czyli najkrócej mówiąc ratownik ma kwalifikacje do udzielania świadczeń zdrowotnych w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia i życia ludzi.
Gdyż posiada on wykształcenie w zakresu medycyny ratunkowej, medycyny urazowej, intensywnej terapii, oraz szeregu innych dziedzin klinicznych.

Bycie ratownikiem medycznym nie jest łatwe

w karetce pogotowia

Poza tym, że trzeba posiadać mocne nerwy, umieć kontrolować swoje emocje, być odpornym psychicznie, odpowiedzialnym, sumiennym, to trzeba jeszcze posiadać rozległą wiedzę medyczną. Jak i posiadać umiejętności praktyczne, które przydają się zawsze, ale zwłaszcza podczas ciężkich stanów klinicznych. A przecież ratownicy z takimi stanami spotykają się każdego dnia.

Choć zawód ten należy do ciężkich zawodów, to jednak wiele osób chciałoby go wykonywać. Aby móc pracować, jako ratownik medyczny konieczne jest ukończenie studiów. Tego wymaga ratownictwo medyczne – studia na tym kierunku wymagają wiele wysiłku, gdyż do zapamiętania jest ogrom wiedzy medycznej.

Jak i konieczność zdobycia wielu umiejętności, które przyczynią się do ratowania ludzkiego życia. Kandydat na ratownika musi odznaczać się dobrym zdrowiem psychicznym i fizycznym. Gdyż wiele sytuacji, które przyjdzie mu spotkać na swojej drodze zawodowej będzie wymagać od niego zwłaszcza siły psychicznej. Ratownik medyczny nieustannie narażony jest na stres.

Uczestniczy w ratowaniu ludzi podczas wypadków samochodowych. A także często uczestniczy bezpośrednio w stanach zagrożenia ludzkiego życia.
Ratownikiem medycznym zostaje się po ukończeniu trzyletnich studiów na kierunku Ratownictwo Medyczne. Po ukończeniu tych studiów absolwent posiada wykształcenie licencjackie. Ale potem konieczne jest odbycie półrocznego stażu. Jak również zdania Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego.

Mimo wszystko studia te cieszą się popularnością wśród młodych osób. Jest to bardzo pocieszające i budujące. Oby tylko w przyszłości starali się ze wszystkich sił być ludźmi posiadającymi świadomość wagi swojego zawodu. I być ludźmi godnymi zaufania publicznego. Takimi, którzy są niezwykle odpowiedzialni i do końca z jednakowym poświęceniem walczą o życie każdego człowieka. Niezależnie, czy jest to niemowlę, osoba w pełni sił, czy osoba dość podeszła w wieku. Każda z nich ma chęć życia i każda z nich ma prawo do tego, aby walczyć o jej zdrowie i życie.

Studenci ratownictwa medycznego podczas edukacji zdobywają wiedzę z zakresu zdrowia publicznego, anatomii, patologi, biochemii, biofizyki, toksykologi, dydaktyki ratownictwa, farmakologi , oraz medycznych zabiegów ratunkowych. Mają również możliwość nauki jeżyka migowego i samoobrony.

ratownictwo medyczne

Gdzie może pracować ratownik medyczny?

Absolwenci studiów na kierunku Ratownictwo Medyczne nie musza martwić się o zatrudnienie. Znajdą pracę w pogotowiu ratunkowym, w jednostkach ratowniczych w policji lub straży granicznej. A także w wojsku, w lotniczych i górskich jednostkach ratowniczych, w straży pożarnej, w placówkach szkoleniowych.

Każdy przyszły student ratownictwa medycznego musi pamiętać, że jego edukowanie nie kończy się na ukończeniu studiów licencjackich. Gdyż pracując w zawodzie ratownika medycznego należy stale doskonalić swoje umiejętności i wciąż przyswajać nową wiedzę medyczną. Podobnie, jak czyni to lekarz. Doskonalenie takie obejmuje różnego rodzaju kursy, seminaria, konkursy i inne formy samokształcenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here