Biznes franczyzowy

Obecnie coraz więcej firm decyduje się na rozwój w modelu franczyzowym. Ich głównym zadaniem jest znalezienie franczyzobiorców, którzy będą chcieli poprowadzić swój biznes, jednak na ogólnie przyjętych przez franczyzodawcę zasadach. Okazuje się jednak, że nie każdy może zostać franczyzobiorcą, wbrew temu, co często możemy usłyszeć. Dla kogo ten model biznesowy będzie idealnym wyborem, a kto nie powinien się na niego decydować?

Franczyza dla zdecydowanych

Biznes franczyzowy polega na zawarciu umowy łączącej dwie strony – franczyzodawcę oraz franczyzobiorcę. Franczyzodawca oferuje franczyzobiorcy pomysł na biznes, a także pomoc w założeniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Prawo nie określa, na jakich dokładnie zasadach ma działać franczyza, a więc zapisy umowy mogą być przedmiotem swobodnych ustaleń oraz negocjacji pomiędzy stronami. Niemniej jednak w każdym przypadku franczyzobiorca będzie musiał działać pod danym szyldem oraz w sposób, który przynajmniej w jakiejś części odpowiada zamysłom franczyzodawcy. Biznes franczyzowy jest więc doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby prowadzić własną firmę, jednak nie wiedzą, jak wejść w świat biznesu. Co więcej, często franczyza dedykowana jest przedsiębiorcom, którzy nie posiadają dużych pieniędzy na start. Franczyza będzie idealnym wyborem dla tych, którzy chcą mieć możliwość skonsultowania swoich pomysłów z kimś bardziej doświadczonym w prowadzeniu biznesu. Bardzo często franczyzodawca dostarcza franczyzobiorcy liczne materiał szkoleniowe, a zatem pomaga mu poznać, jak właściwie funkcjonuje świat biznesu. Franczyzobiorca musi być jednak zdecydowany oraz musi chcieć podjąć długofalową współpracę. Nie sposób bowiem założyć firmę tylko po to, aby za chwilę ją zamknąć, a tym samym zerwać kontrakt z franczyzodawcą.

Na stronie https://franczyzawpolsce.pl/baza-sieci/ dostępnych jest więcej ofert franczyzowych – sprawdź branżę, w których możesz skorzystać z franczyz.

Kto nie powinien decydować się na franczyzę?

Franczyza z pewnością nie jest dla każdego – nie będzie ona dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie czują się pewnie i nie do końca wiedzą, czy prowadzenie własnej firmy jest dla nich. Ostatecznie franczyzodawca może pomóc, jednak nie zrobi za nas wszystkiego. W praktyce punkt franczyzowy jest bowiem biznesem, którym trzeba umieć zarządzać. Warto wziąć pod uwagę, że franczyza powinna opierać się na współpracy – franczyzodawca nie powinien narzucać franczyzobiorcy własnych rozwiązań czy pomysłów. Niemniej jednak niektórzy przedsiębiorcy chcą działać tylko i wyłącznie we własnym zakresie. Są oni pewni słuszności swoich racji, a także swoich pomysłów. To zaś spowoduje, że współpraca pomiędzy nimi a franczyzodawcą nie będzie się dobrze układać. Franczyza nie jest również dla osób, które nie chcą dzielić się swoimi zyskami. W umowie franczyzy zawsze znajduje się zapis dotyczący tego, że franczyzobiorca zobowiązany jest do uiszczania na rzecz franczyzodawcy pewnych kwot, zwykle w częstotliwości miesięcznej. Jest to niejako zapłata za otrzymaną pomoc i pomysł na biznes. Jeśli przedsiębiorca nie godzi się z tym zapisem, to nie może on podpisać umowy, która jest podstawą do nawiązania współpracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here