Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy - podstawowe różnice

Wiele osób stosuje pojęcia kredyt hipoteczny i kredyt mieszkaniowy zamiennie, a wbrew pozorom, choć są to podobne produkty bankowe, występują między nimi znaczące różnice. Jakie? Postaramy się to wyjaśnić.

Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy

Zacznijmy od tego, że zarówno kredyt hipoteczny, jak i mieszkaniowy, jest zobowiązaniem celowym. Co to oznacza? Pieniądze uzyskane w ten sposób należy przeznaczyć na ściśle określony cel, związany m.in. z zakupem, budową czy remontem nieruchomości. I to właśnie ze względu na cel, kredyty te różnią się między sobą.

Kredyt hipoteczny, którego przykłady można zobaczyć na totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne, należy przeznaczyć na zakup działki budowlanej, rolnej lub budynku komercyjnego, budowę lub zakup domu jednorodzinnego, zakup lokalu mieszkalnego, remont domu lub mieszkania, inwestycję w lokal pod wynajem oraz dostosowanie lokalu użytkowego. Jak widać, możliwości jest wiele. A co kupisz ze środków pozyskanych z kredytu mieszkaniowego?

Tu już występują pewne ograniczenia. Celem kredytu mieszkaniowego może być zakup działki budowlanej, budowa lub zakup domu jednorodzinnego oraz zakup lokalu mieszkalnego. Przy czym warto wiedzieć, że ostatni punkt obejmuje również wykup lokalu komunalnego.

Poza tym, sposób przyznawania kredytu, proces wnioskowania oraz warunki zobowiązania są do siebie bardzo podobne. Dlatego to, czy wybierzesz kredyt mieszkaniowy, czy hipoteczny, będzie zależeć w głównej mierze od tego, co chcesz w ten sposób sfinansować.

Jak porównywać oferty kredytu hipotecznego?

Aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę, należy porównać warunki w różnych bankach. I można je oczywiście sprawdzać w materiałach reklamowych czy na stronie internetowej poszczególnych placówek, to jednak szybszym i łatwiejszym sposobem jest skorzystanie z porównywarek. Jak one działają?

To internetowe narzędzia, które umożliwiają określenie m.in. takich parametrów jak kwota kredytu oraz okres spłaty. Na ich podstawie generowana jest lista wyników. Każda oferta opisana jest w ten sam sposób, dzięki czemu można sprawdzić i porównać oprocentowanie, RRSO, prowizję, całkowitą kwotę do spłaty oraz wysokość miesięcznej raty.

Dzięki temu już na pierwszy rzut oka można przekonać się, gdzie są najkorzystniejsze warunki. I należy uważać na taki wskaźnik, jak oprocentowanie, który najczęściej brany jest pod uwagę przez kredytobiorców. Może on jednak być mylący, ponieważ nie uwzględnia innych kosztów związanych z zaciągnięciem zobowiązania. Bardziej obiektywnym parametrem jest RSSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Przykładowo, bank X oraz Y mogą oferować to samo oprocentowanie. Jednak w banku Y będzie wyższe RSSO, a co za tym idzie – większą kwotę należy spłacić, ponieważ prowizja banku jest wyższa.

Jak dostać kredyt hipoteczny?

Aby dostać kredyt hipoteczny, musisz wykazać się dobrą zdolnością kredytową. Oznacza to, że bank będzie weryfikować m.in. wysokość Twojego wynagrodzenia, rodzaj zatrudnienia, a także takie czynniki jak liczba osób w gospodarstwie domowym oraz codzienne wydatki. Musisz też wykazać się pozytywną historią kredytową, czyli w bazach dłużników nie mogą widnieć informacje o zaległościach ze spłacaniem rat.

Ponadto sam proces wnioskowania o przyznanie tego rodzaju zobowiązania jest czasochłonny, dlatego warto wcześniej przygotować komplet wszystkich dokumentów, których wykaz można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych banków.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here