studia - szczecin

Studia to niezwykle ważny okres w życiu każdego człowieka. Chyba wszyscy zgodzimy się z tym niezaprzeczalnym stwierdzeniem. Jest to czas, kiedy dopiero wstępujemy w dorosłość. Nie jesteśmy już dzieciakami, właściwie przestaliśmy być nimi zapewne już w szkole średniej, ale jeszcze nie zaznaliśmy prawdziwiej dorosłości. Niektórzy mogą się sprzeciwiać, mówić, że jak to, przecież zaznali jakiegoś cierpienia w życiu. Owszem, nie można się z tym nie zgodzić, nie będziemy generalizować.

Są osoby, które w wieku osiemnastu lat są bardziej dojrzali i zachowują się doroślej niż niejeden trzydziestolatek. Są oczywiście też i tacy, którzy wyprowadzili się z domu rodzinnego, żeby pójść do szkoły średniej w innym mieście. Nie wspominamy już nawet o tych odważnych, którzy na wyprowadzkę i rozstanie z rodziną zdecydowali się jeszcze wcześniej, w gimnazjum na przykład. Są to wyjątki, ale tak jak powiedzieliśmy, nie będziemy generalizować. Mówiąc o ludziach ogółem oczywiście bierzemy pod uwagę fakt, że jakiś odsetek młodych ludzi wyłamuje się z tego schematu.

Musimy jednak spojrzeć prawdzie w oczy i zdać sobie sprawę z tego, że jednak większości ludzi przed dwudziestym rokiem życia tyczy się to samo – mieszkają oni z rodzicami, którzy codziennie gotują im obiad, nie wspominając już o tych, którym mama lub tata szykuje rano śniadanie i posiłek do szkoły. Poza tym, nie muszą oni się martwić absolutnie o nic, co dzieje się w domu, pod względem technicznym czy pod względem sprzątania. Wcale nie muszą interesować się tym, jak nastawić pralkę, jak uprasować ubrania, czy jak porządnie wyczyścić toaletę.

studia w szczecinie

Oczywiście, nie twierdzimy, że jest to coś złego, ponieważ jest to zupełnie naturalne. Rodzice nie chcą obarczać swojej pociechy dodatkowymi obowiązkami, ponieważ dla nich najważniejsza jest ich edukacja. Z jednej strony jest to dobre podejście, bo jak to mówią, „człowiek się w życiu jeszcze narobi”. Poza tym, niektórzy nauczyciele wymagają naprawdę dużo, a egzaminy maturalne z roku na rok stają się coraz trudniejsze, jak pokazują niedawno przeprowadzone statystyki. Lecz z drugiej strony, czyż nie robimy w ten sposób z naszych dzieci kalekich osób? Jak widać, ten sposób wychowywania młodego człowieka ma swoje plusy i minusy.

To już jest sprawa rodziców w jaki sposób to rozegrają. W każdym razie, taka młoda osoba, która odfrunie z domu rodzinnego i wydobędzie się z często zakładanego na nie klosza, prędzej czy później nauczy się tych wszystkich niezbędnych do samodzielnego, niezależnego życia. Jeżeli nastolatek w takiej sytuacji będzie miał jakieś podstawy radzenia sobie w życiu – super, będzie mu łatwiej. Natomiast jeżeli ich nie posiada, to nic straconego, życie zmusi go do tego, by sam się ich nauczył. W każdym razie, i tak będzie to niezwykle stresujący okres dla tak młodego człowieka.

Niestety, często do tego wszystkiego dochodzi jeszcze jedno źródło stresu – pytanie, czy ja na pewno wybrałem dobrze te studia? A może lepiej byłoby pójść do innego miasta, bliżej lub dalej od domu rodzinnego? Takie wątpliwości nękają niemal każdego niedoszłego studenta. Są jednak sposoby na to, żeby z troszkę większą pewnością wybierać ten nowy kierunek życia. O ile osoby, które mają wieloletnią pasję do czegoś, a do tego jest to coś, co gwarantuje dobry zawód w przyszłości – super, jest to wyśmienita sytuacja, bo wtedy idziemy na studia, które nas rozwijają w kierunku, w którym od zawsze chcieliśmy się rozwijać. Niestety, nie każdy jest takim szczęściarzem.

bulwary szczecin

Coraz więcej osób ma problem z określeniem siebie, określeniem tego, co sprawia im przyjemność i czemu chcieliby się poświęcić w przyszłości. Wtedy nie ma innego wyjścia, jak strzelać w to, o czym myślimy, że moglibyśmy się do tego nadawać. Na przykład, jeśli jesteśmy człowiekiem, który uwielbia dzieci, czerpie przyjemność z ich towarzystwa i posiada znakomite podejście do nich, może warto wtedy rozważyć pedagogikę.

Jeśli chodzi o pedagogiczne studia – Szczecin jest miastem, gdzie kierunek ten jest niezwykle popularny

Nie ma się co dziwić, w końcu w tym jakże cudownym mieście pedagogika jest wykładana bardzo dobrze, ćwiczenia rozwijają studentów nie tylko jako nauczyciela, ale też jako człowieka. Takie studia pobudzają bowiem wyobraźnię, co jest niezbędne nie tylko w pracy pedagoga, ale również w codziennym życiu zwykłego szarego człowieka. To tyle o pedagogice. A co jeśli nie wiemy co zrobić ze swoim życiem, ale całkiem fajnie uczyło nam się w szkole języków obcych? Wtedy dobrym wyborem jest filologia. Jak widać, wybór studiów nie jest trudny, wystarczy jedynie zadać sobie pytanie, co sprawia nam największą przyjemność w życiu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here