flaga angielska

Zapewne podchodzisz do matury i może jeszcze nie wiesz, jakie studia chcesz wybrać. A trzeba je wybrać mądrze, bo od tego zależy twoja przyszłość. Jeśli wciąż zastanawiasz się nad tym, jakie studia, gdzie oraz nurtuje cię szereg innych ważnych pytań związanych z tym tematem – ten tekst jest właśnie dla ciebie.

A jeśli w dodatku język angielski jest dla ciebie tak wygodnym narzędziem komunikacji, jak mowa ojczysta – to tym bardziej. Wobec tego studia po angielsku są właśnie tym, czego szukasz.

Studia takie są naturalnie możliwe w Polsce, niestety jednak – są odpłatne. A przecież oszczędność to jedna z cnót i zarazem niezwykle potrzebna cecha. Wiadomo – nie do przesady, ale jeśli można zaoszczędzić na czymś tak prozaicznym, jak czesne za studia, to chyba warto rozważyć inne możliwości. Takie, jak studia w kilku krajach zagranicznych w ramach programu eduABROAD.

Oczywiście, jeśli nie narzekasz na brak pieniędzy, to te studia są również dla ciebie. Bo to doskonały sposób, by poznać świat, ludzi, nabyć doświadczenia w życiu i radzeniu sobie za granicą. Takie studia to także prawdziwa przepustka do błyskotliwej kariery zawodowej. Warto więc rozważyć taką ewentualność. Nie mówiąc już o doskonałym ćwiczeniu twoich kompetencji w obszarze języka angielskiego. Tak… studia po angielsku, a jeszcze w ramach programu eduABROAD, to fantastyczna szansa, by zabłysnąć i naprawdę coś osiągnąć.

Kraje do wybory są cztery – Anglia, Dania, Holandia i Szwecja. Cztery piękne, wysoko rozwinięte i doskonale zorganizowane kraje, które zapewniają szczęście i rozwój nie tylko swoim obywatelom, ale mogą je zapewnić również i tobie. Wystarczy tylko przyzwoita znajomość języka angielskiego i twoja własna odwaga.

Na początek przyjrzyjmy się studiom w Anglii

Te niestety są odpłatne, a wysokość czesnego ustalają uczelnie. Nie zniechęcaj się jednak. Możesz uzyskać pożyczkę na opłacenie czesnego – a zaczniesz ją spłacać dopiero od momentu podjęcia pracy. Oczywiście możliwe jest także uzyskanie przez ciebie różnego rodzaju dofinansowań do studiów oraz stypendiów. Prawda, że fajnie? To taka mała rekompensata za utrudnienia i fakt, iż studia dla obywateli polskich są w Anglii – niestety – odpłatne.

Do wyboru masz kilka uniwersytetów, oferujących międzynarodowe programy studiów związane z naukami technicznymi, humanistycznymi oraz ścisłymi – także wszystkim tym, co dziś najbardziej się liczy i co jest potrzebne światu i rozwojowi naszej cywilizacji. Są to Roehampton University, Sheffield Hallam University oraz University of Sunderland.

Niestety – trochę to drogie, bo samo wyżywienie i zakwaterowanie może kosztować do dziewięciu tysięcy funtów brytyjskich, ale… nie martw się. Studenci z Polski mogą legalnie pracować. Poza tym istnieją jeszcze pożyczki i stypendia, o których pisałem wyżej. Na początku poniesiesz trochę kosztów, ale po takich studiach… szybko ci się zwrócą.

Jeśli chcesz zaoszczędzić przynajmniej na czesnym, pomyśl o studiach w Danii. Tamtejsze uczelnie, zrzeszone w programie eduABROAD, nie pobierają tej opłaty. Nie martw się też o pozostałe koszta – możesz tam legalnie pracować w trakcie studiów, co zapewni ci środki na utrzymanie w czasie nauki. I jeszcze jedna dobra wiadomość – nie musisz mieć certyfikatu językowego.

studia po angielsku

W Danii masz do wyboru o wiele więcej uniwersytetów, niż w przypadku Anglii. Oferują one studia na kierunkach humanistycznych, ścisłych, technicznych, a także w zakresie nauk o zdrowiu, społecznych i przyrodniczych. Jest więc z czego wybierać. Uczelnie, na które możesz aplikować, to: Aalborg University, Aarhus University, Business Academy Aarhus, Copenhagen Business Academy, University College of Northern Denmark i wiele innych.

W Danii również musisz zapłacić za zakwaterowanie, transport i wyżywienie – niestety, nikt ci tego nie da ot tak, za darmo. Ale bez obaw – bez problemu znajdziesz tam pracę, która pozwoli ci utrzymać się w trakcie studiów.

Co się tyczy Holandii, tam – niestety – również uczelnie pobierają czesne. Jego wysokość warunkowana jest jednak kierunkiem i typem studiów. I tu jednak możesz trafić na pewnego rodzaju ułatwienie – w postaci grantów lub stypendiów. Możliwa jest także legalna praca.

I tu uczelnie oferują naprawdę szeroki zakres wiedzy. Wybór dotyczący kierunków – czy to z zakresu nauk humanistycznych, czy technicznych, czy też ścisłych – jest bogaty. Uniwersytety są dwa, a są nimi Saxion University of Applied Sciences i Hanze University of Applied Sciences.

Co do czesnego – jakby w ramach małej rekompensaty – dla obywateli krajów Unii Europejskiej jest ono znacznie niższe. Czyli zapłacisz mniej niż twój potencjalny kolega z USA lub Mozambiku.

londyn i big ben

Jest jeszcze jedna możliwość, jeśli chodzi o studia po angielsku. Jest to Szwecja. Tam studia – podobnie jak w Danii – nie są odpłatne. Jedyne, co musisz opłacić, to koszta utrzymania. Jednak uwaga – w przeciwieństwie do Danii, znalezienie pracy w Szwecji nie jest takie łatwe, musisz więc posiadać jakieś środki na starcie.

Jest w Szwecji jeden uniwersytet szczególnie wart uwagi – Jonkoping University. Oferuje on szeroki zakres kierunków, w głównej mierze związanych z marketingiem, zarządzaniem, informatyką, przedsiębiorczością i mediami.

Summa summarum, jeśli chodzi o studia po angielsku, to najlepszym chyba wyborem jest Dania. Ale o tym już kiedyś pisałem…

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here