studia niestacjonarne - co to

Wśród studentów stacjonarnych czasami pojawia się pogląd, że studia stacjonarne są bardziej wartościowe. Studenci zaoczni mają mniej godzin nauczania. Jednak muszą pozostały materiał nadrobić we własnym zakresie. Spory trwają od wielu lat. Pojawiają się nawet głosy, że studenci zaoczni nie powinni otrzymywać takiego samego dyplomu jak studenci dzienni. Pojawiają się też głosy aby wydłużyć czas trwania studiów niestacjonarnych, ponieważ w ciągu tej samej ilości lat studenci zaoczni nie są w stanie przerobić takiego samego materiału jak studenci stacjonarni.

W praktyce wszystko zależy jednak od konkretnego studenta. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i motywacji do nauki. Nietrudno wyobrazić sobie studenta dziennego, który uczęszcza tylko i wyłącznie na obowiązkowe ćwiczenia, a i na nich przysypia zamiast skoncentrować się na słowach wykładowcy.

Jest wielu studentów którzy absolutnie nie traktują poważnie podjętych przez siebie studiów i zobowiązań. Wielu studentów ściąga na egzaminach. Panuje zresztą społeczne przyzwolenie na tego typu czyny. Jeżeli student zostanie przyłapany karą jest co najwyżej konieczność pisania egzaminu jeszcze raz.

Na zagranicznych uczelniach często karą jest nawet wydalenie ze studiów. Nie mówiąc już o wilczym bilecie.

Studia niestacjonarne – co to?

Takie pytanie zadaje sobie wielu maturzystów. Część z nich chce albo musi połączyć studia z pracą i dla nich studia zaoczne mogą być kuszącą propozycją. Studia dzienne w innym mieście to konieczność poniesienia wydatków. Ciężar utrzymania młodego człowieka spada zazwyczaj na rodziców a nie wszyscy rodzice mogą pozwolić sobie na utrzymywanie studenta w innym mieście. Trudno pogodzić młodemu człowiekowi studia stacjonarne z pracą na cały etat. Dlatego dobrym rozwiązaniem wydają się studia niestacjonarne czyli zaoczne.

studia niestacjonarne

Czasami jednak zajęcia na studiach niestacjonarnych z jakiegoś powodu rozpoczynają się już w piątek po południu. Dla wielu studentów jest to bardzo kłopotliwe, ponieważ w piątek po południu kończą oni pracę a muszą jeszcze dojechać do miasta studenckiego. Dojazd zajmuje im czasami kilka godzin. Dlatego rozpoczynające się w piątek po południu zajęcia są dla nich przeszkodą w podjęciu pełnoetatowej pracy w tygodniu. Pracodawca może przecież nie zgadzać się na udzielenie urlopu w każdy piątek bądź w każdy piątek wypuszczenie pracownika do domu wcześniej.

Osoby, które układają plany zajęć studiów niestacjonarnych powinny dokładnie przemyśleć i przeanalizować ten fakt i aspekt. Studenci zaoczni powinni również pisać takie same egzaminy jak studenci dzienni. Ani w przypadku studentów stacjonarnych ani w przypadku studentów niestacjonarnych nie powinno być zgody na potocznie mówiąc „olewanie” sobie studiów. Każdy student na początku swojej kariery akademickiej składa pewnego rodzaju przyrzeczenie, że będzie dobrze reprezentował uczelnię.

Więc studentów absolutnie nie bierze sobie do serca wypowiadanych słów albo podpisywanych zobowiązań. Studia niestacjonarne dają niesamowitą szansę połączenia studiowania z pracą. Trzeba jednak ten czas dobrze wykorzystać i nie zmarnować go. Studia stacjonarne jeżeli student nie musi w tym czasie pracować, również stawiają przed studentem wiele szans. Można poświęcić wolny czas na praktyki studenckie albo na naukę języka obcego, a najlepiej na jedno i drugie. Dzięki temu po zakończeniu studiów absolwent wejdzie na rynek pracy bogatszy o wiele nowych umiejętności.

laptop

Dzisiaj pracodawcy niekoniecznie zwracają uwagę na to czy ktoś skończył studia stacjonarne czy też niestacjonarne. O wiele ważniejsze jest doświadczenie zawodowe i po prostu „ogarnięcie” życiowe. Trzeba poważnie traktować podejmowane przez siebie zobowiązania, a do takich zobowiązań należy podjęcie studiów. Trzeba z szacunkiem podchodzić do wykładowców i do uczelni. Jeżeli czegoś nie wiemy, pomocą służą panie w dziekanacie.

Uczelnia staje się na okres kilku lat pewnego rodzaju drugim domem studenta. Student spędza tam wiele godzin dziennie. Dobrze aby student lubił to miejsce, swoich kolegów oraz kierunek jaki studiuje. Czasami decyzja o kierunku okazuje się po czasie nietrafiona.

Powstaje wtedy dylemat co zrobić – czy za wszelką cenę dokończyć studia czy też zmienić kierunek i stracić rok. Zawsze są to trudne decyzje i wymagają gruntownego przemyślenia swojej obecnej życiowej sytuacji. Takich decyzji nie wolno podejmować pochopnie, trzeba bowiem przemyśleć wszystkie aspekty. Najlepiej również poradzić się osób co do których mamy zaufanie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here