manager

Jesteś urodzonym liderem? Lubisz organizować czas spędzany wspólnie z bliskimi? Planujesz, przygotowujesz program wycieczek i sprawia ci to wielką frajdę? Może to sposób na twoją karierę w przyszłości? Sprawdź, co zrobić by dostać się na studia menedżerskie.

Studia menedżerskie cieszą się niesłabnącą popularnością od lat, praktycznie na większości uczelni. Kierunek ten znajduje się w akademickiej ofercie bez względu na profil szkoły wyższej. Równie dobrze można być menedżerem po politechnice, ale wykształcenie w tym kierunku zdobyć tez można na uniwersytecie. Wszystko przez to, że zarządzanie projektami, przydaje się obecnie w każdej dziedzinie. Studia menedżerskie prowadzone są najczęściej jako studia magisterskie lub podyplomowe. Jaką drogę edukacji wybrać najlepiej, by w przyszłości robić karierę jako menadżer?

Co to są studia menedżerskie?

Kierunek ten to połączenie zarządzania z logistyką. Tematyka ekonomii, finansów, zarządzania zespołem czy projektowym podejściem łączy się tutaj w jedno. W trakcie studiów magisterskich dostępne są różne specjalizacje, które pozwolą nam wybrać najwłaściwszą naszym zainteresowaniom ścieżkę kariery.

Zdobyć tytuł magistra – menedżera można na czterech specjalizacjach, takich jak: kierownik zespołu, przedsiębiorca, menedżer logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw oraz menedżer do spraw administracji publicznej. Kompetencje zdobyte na tym kierunku zapewnią nam szerokie spektrum wiedzy, przydającej się zarówno w małych, średnich czy korporacyjnych przedsiębiorstwach.

Czego nauczą cię studia menedżerskie?

Każdy absolwent kończąc studia menedżerskie wychodzi uzbrojony w pakiet wiedzy przydatnej w prowadzeniu projektów i zarządzania przedsiębiorstwami. Studia w tym zakresie dadzą ci znajomość zagadnień dotyczących finansów, logistyki i zarządzania. Nauczą cię jak projektować przedsięwzięcia projektowe, zaznajomią cię z mechanizmami funkcjonowania organizacji, przeprowadzania modyfikacji w jej strukturach oraz analizowania zjawisk, z jakimi stykami się na ekonomicznej i społecznej płaszczyźnie. Nauczysz się przygotowywać dobre prezentacje, analizować raporty i zestawienia.

Gdzie będzie pracował absolwent kierunków menedżerskich?

studia

Z tytułem magistra – menedżera bez problemu znajdziesz się na rynku pracy. Wachlarz wariantów dla twojej kariery jest dosyć szeroki. Można zasilać szeregi kadry kierowniczej w korporacjach lub małych firmach. Można znaleźć zatrudnienie w instytucjach administracji publicznej bądź zostać liderem zespołu projektowego. Możliwości jest mnóstwo, więc nawet jeżeli skończyłeś już studia, warto rozważyć podyplomówkę jako studia menedżerskie, by móc skierować swoją karierę na nowy tor.

Kilka prawd o menedżmencie, których nie dowiesz się na studiach

Wielu pracodawców docenia liderskie umiejętności swoich pracowników, dlatego nawet jeżeli nie od razu dostałeś szefem projektu, wykształcenie menedżerskie znacząco zwiększa twoje szanse na awans. Dlatego lepiej wybierać jest korporacje lub duże przedsiębiorstwa, gdzie bardziej rozbudowane działy HR bacznie przyglądają się umiejętnościom swoich pracowników. Czasem nawet skłonni są do rozbudowania działu lub stworzenia specjalnej komórki wykorzystującej potencjał swoich pracowników.

Wspinanie się po szczeblach kariery to nie tylko wyższa pensja, ale także często system motywacyjny ze strony pracodawcy. Ci więksi chętnie inwestują w pracowników, którzy sami wiedzą, że ciągły rozwój to droga na szczyt. Dlatego im większe twoje umiejętności i chęć kształcenia, tym przychylniejszym okiem na patrzy na ciebie twój szef wybierając kandydatów na szkolenia i do realizacji nowych wyzwań w obrębie firmy. Pamiętaj o tym i nie ukrywaj swoich umiejętności w CV!

studia menedżerskie

Mity w jakie obrosły studia menedżerskie

„Po pierwsze liczy się osobowość” powtarzają jak mantrę ci, którzy kierowniczych stanowisk dorobili się bez kierunkowego wykształcenia. I choć osobowość lidera na pewno jest pomocna w przypadku wyboru kariery menedżerskiej, to pamiętaj, ze nie jest to jedyny i najważniejszy warunek do spełnienia w tym zakresie.

Zanim więc spojrzysz w lustro i ze smutkiem przyznasz, ze nie ma w tobie genu szefa i an pewno się nie sprawdzisz, pomyśl, ze czasy się zmieniły i wielu szefów piastujących stanowiska od lat najzwyczajniej w świecie swoje doświadczenie i pozycję wypracowywało w czasach, gdy studia o takim profilu praktycznie nie istniały w Polsce. To po pierwsze, ale ważniejsze jest, że bycie menedżerem to nie tylko zarządzanie ludźmi, ale przede wszystkim umiejętność skrupulatnego planowania. A tej na pewno da się nauczyć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here