student czyta książkę

Studia humanistyczne to najogólniej mówiąc kierunki, które koncentrują się na człowieku i na tym, co przez szereg lat zdążył wytworzyć na ziemskim padole. Podejmowane są przez wiele osób interesujących się szeroko pojętą literaturą, sztuką oraz kulturą. W większości polskich uczelni wyższych ogólnych np. na uniwersytetach kierunki humanistyczne pełnią bardzo ważną rolę w kształceniu młodych osób, a do starannego przekazywania wiedzy z tej dziedziny przywiązywana jest bardzo duża waga.

Obecnie jednak kierunki humanistyczne mają złą sławę tych, które nie dadzą w przyszłości dobrze płatnej pracy, a nawet więcej – ciężko będzie podjąć zarobkowanie w dziedzinie, w której się wykształciło. To bardzo smutne dla wielu utalentowanych humanistycznie młodych osób, ale muszą się one liczyć z większym ryzykiem aniżeli studenci informatyki czy medycyny. Po kierunkach humanistycznych najczęściej ludzie zajmują się pracą na uczelniach wyższych i w szkolnictwie publicznym, czyli po prostu przekazują dalej kolejnym pokoleniom zdobytą wcześniej wiedzę.

Jeżeli ktoś ma zacięcie pedagogiczne, jak najbardziej kierunki humanistyczne będą odpowiadały potrzebom i aspiracjom – praca z dziećmi jest jedną z ciekawszych rzeczy, jakie można po nim robić. Oczywiście sporo adeptów tego rodzaju studiów zaczyna również pracę przy książkach, które fascynują praktycznie każdego kto określa się mianem humanisty.

Najzdolniejsi wydają własne książki, natomiast wielu decyduje się na pracę w wydawnictwach czy edytorstwie. Studia humanistyczne dają także możliwość pracowania w wielu instytucjach kulturalnych jako lokalny animator wydarzeń związanych z kulturą w danym regionie.

studia humanistyczne

Klasycznym kierunkiem humanistycznym na studiach jest filologia polska, na której studenci zgłębiają tajemnice polskiej literatury oraz całą historię kształtowania się ojczystej mowy. Studia nie są wbrew pozorom wcale łatwe, aczkolwiek stosunkowo prosto się na nie dostać. Trzeba jednak liczyć się z paroma wymagającymi przedmiotami, do których opanowania potrzeba sporo czasu i wyrzeczeń. Filologia polska daje stosunkowo duże spektrum zawodów do wykonania, aczkolwiek głównym jest oczywiście nauczyciel języka polskiego w szkole.

Można także ewentualnie zająć się wspomnianą już wyżej pracą w wydawnictwie, zająć się dziennikarstwem, próbować własnych sił na rynku czytelniczym czy też aplikować do pracy w bibliotece. Niemniej jednak, mimo wielkich społecznej nagonki, osoby, które faktycznie czują, że nie spełniłyby się na innym kierunku niż filologia polska, powinny go wybrać.

Może faktycznie nie jest on najbardziej przyszłościowy, ale prawdziwym humanistycznym duszom daje możliwości spełnienia się i szukania swojej optymalnej ścieżki zawodowej. Tak naprawdę studiowanie filologii polskiej jest często ukrytym marzeniem wielu innych studentów, którzy wybrali kierunki inne ze względu na ich użyteczność w przyszłym zarobkowaniu, a nie z pasji.

Innym przedmiotem humanistycznym jest historia, nazywana w tej sposób ze względu na naturalny subiektywizm w jej ocenie i wielką rolę analizy człowieka przy nauce tego przedmiotu. Na historię, podobnie jak na filologię polską, bardzo prosto się dostać – progi praktycznie nie istnieją, zwłaszcza na mniej wymagających uczelniach. Można by o tym kierunku napisać wiele rzeczy podobnych do filologii polskiej – również studiuje ją coraz mniej osób ze względu na nieatrakcyjne perspektywy po ukończeniu edukacji. Dla prawdziwych pasjonatów miejsce jednak zawsze się znajdzie, a satysfakcjonujące zarobki osiągnąć mogą chociażby zostając na uczelni i wykładając historię kolejnym pokoleniom.

na studiach

Znaną dziedziną humanistyczną na studiach z wielkimi tradycjami jest filozofia

Często łączona jest ona z innymi kierunkami, a studiowana jest głównie z pasji, ponieważ w tym wypadku tytuł magistra może dawać na rynku pracy niezwykle mało. Dla wielu jest jednak swego rodzaju dodatkowym fakultetem – czymś, co pozwala oderwać im się od studiów, na które regularnie uczęszczają i zanurzyć w czystych rozmyślaniach i teoriach o świecie stworzonych przez wielu myślicieli na przestrzeni dziejów.

Inną znaną humanistyczną, połączoną z filozofią dziedziną jest teologia, nauczana na wybranych uczelniach wyższych, uprawniająca chociażby do uczenia religii w szkolnictwie publicznym. Studia koncentrują się wokół nauczania Kościoła Katolickiego. Są jednolite magisterskie, co oznacza, że nie ma w nich stopnia licencjata. Rzucenie studiów na czwartym roku nie daje więc żadnych profitów czy dodatkowych tytułów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here