medycyna - studia

Każdy z nas chodzi do lekarza. Jedni częściej, inni znowu rzadziej. Jest to zawód, który od zawsze był i będzie potrzebny, ponieważ choroba może dotknąć każdego. W europejskim rankingu, który bierze pod uwagę ilu lekarzy przypada na 1000 osób w danym kraju, Polska wypada niestety bardzo słabo. Plasujemy się gdzieś z tyłu stawki. Na szczęście co roku wiele młodych osób wybiera się na studia medyczne. Jak wygląda medycyna – studia są łatwe?

Kto wybiera się na studia medyczne?

Młodzież, która marzy o studiach medycznych, zaczyna swoje przygotowania do tego już od początku nauki w liceum, niektórzy już w gimnazjum. Aby dostać się na studia medyczne należy zdać z bardzo dobrym wynikiem matury z takich przedmiotów jak biologia i chemia. Dodatkowo niektóre uniwersytety biorą pod uwagę punkty z matury z matematyki lub fizyki. Na medycynę mają więc szansę dostać się osoby, które mają predyspozycje do przedmiotów ścisłych, ale także mają łatwość w przyjmowaniu wiedzy biologicznej.

Nauki jest dużo już w liceum, wielu ludzi bierze korepetycje z tych przedmiotów, ponieważ aby dostać się na medycynę należy zdać te matury na co najmniej 80%. Nie zawsze łatwo jest osiągnąć taki wynik, ponieważ na biologii ważne są słowa klucze i tak dalej. Z niższymi punktami z matur można myśleć o studiach niestacjonarnych, które kosztują, zależnie od uczelni, około trzydzieści polskich złotych za rok. Ci, którym brakło punktów i na studia niestacjonarne, mogą podjąć studia na english division, niestety jest to jeszcze większy wydatek.

mikroskop

Na studia medyczne idą więc ludzie bardzo ambitni, którzy potrafią dużo czasu na naukę. Często są to osoby bardzo zorganizowane oraz inteligentne i bystre. Różne czynniki motywują ludzi do pójścia na medycynę. Wielu ludzi wysysa medycynę z mlekiem matki, wynosi zamiłowanie do medycyny z domu, ponieważ rodzice są lekarzami. Niektórych rodzice lekarze zmuszają do pójścia na te studia. Inni znów czują powołanie, chcą pomagać ludziom poprzez swoją pracę. Jeszcze innych motywują pieniądze, ponieważ uważają zawód lekarza jako bardzo lukratywny. Motywacji każdej jednostki nie powinno się jednak oceniać.

Gdzie można studiować medycynę?

Medycynę można studiować na uniwersytetach medyczny. Studiuje się na kierunku lekarskim i na wydziale lekarskim. Są to jednolite studia magisterskie. Położnictwo czy pielęgniarstwo to nie to samo co kierunek lekarski, choć sporo osób myli to z medycyną. Uniwersytety medyczne w Polsce istnieją między innymi w Warszawie (tutaj są aż dwa wydziały), w Krakowie, w Gdańsku, w Szczecinie, we Wrocławiu czy w Katowicach.

Jak wyglądają studia medyczne?

Studia medyczne, zgodnie z konstytucją, trwają sześć lat. Mają one przygotować przyszłych lekarzy do pracy, zarówno pod kątem wiedzy teoretycznej i jak i umiejętności praktycznych. Studenci przez sześć lat pochłaniają kolejne strony wiedzy i uczą się podczas kontaktów z pacjentami. Medycynę można studiować stacjonarnie lub niestacjonarne. Niestacjonarne nie oznacza wieczorowo. Studenci niestacjonarne studiują tak samo jak stacjonarni, ale za swoje studia muszą płacić.

studia medyczne

Na każdym roku są inne przedmioty, które studenci muszą zdawać. Na pierwszym roku sen z powiek spędza anatomia. Na zajęciach z anatomii studenci poznają szczegóły budowy ludzkiego ciała. Mogłoby się wydawać, że jest to proste, ale muszę oni znać przebieg każdego naczynia i jego odgałęzienia, przebieg każdego nerwu, przyczepy mięśni, budowę mózgowia oraz każdy szczegół na kościach. Wszystko to po polsku i po łacinie lub po angielsku. Zajęcia zaczyna się od osteologii, czyli nauki o kościach, a kończy na mózgowiu, najtrudniejszej części. Przedmiot kończy się bardzo trudnym egzaminem, który oblewa wielu studentów. Składa się on z części praktycznej, czyli tak zwanych szpilek, oraz części teoretycznej.
Na pierwszym roku często jest też histologia, cytofizjologia, historia medycyny, biologia, chemia. Na każdym roku inny przedmiot jest najtrudniejszy. Zazwyczaj są to jeszcze biochemia oraz farmakologia. Od trzeciego roku studenci zaczynają zajęcia w szpitalu, w którym uczą się badać pacjentów.

Co po studiach medycznych?

Każdy absolwent uczelni medycznej po kierunku lekarskim otrzymuje tytuł lekarza. Nie oznacza to jednak, że już może iść do pracy. Po sześcioletnich studiach każdy odbywa staż, który trwa trzynaście miesięcy. Zazwyczaj po stażu, na którym zarabia się niewielkie pieniądze, zdaje się LEK – Lekarski Egzamin Krajowy, którego zdanie zapewnia otrzymanie prawa wykonywania zawodu. Jest się lekarzem bez specjalizacji, która dopiero trzeba zrobić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here