bezpieczeństwo wewnętrzne - studia

Wielu absolwentów szkół średnich co roku staje przed wyborem kierunku studiów. Jeśli nie jesteśmy zdecydowani na konkretny kierunek i dopiero szukamy swojego miejsca w życiu warto szczegółowo przeanalizować ofertę polskich uczelni i znaleźć najbardziej interesujące nas studia. Można skorzystać z porady doradcy zawodowego, który ułatwi znalezienie swoich mocnych i słabych stron i wskaże dziedzinę, w której jego zdaniem moglibyśmy odnieść sukces.

Wybór kierunku studiów to jeden z najbardziej istotnych etapów wchodzenia w dorosłość. Determinuje całe nasze przyszłe życie – to jaka pracę będziemy wykonywać, gdzie zamieszkamy, jakich ludzi spotkamy. Warto aby nie był to wybór przypadkowy, ale przemyślany i oparty na własnych zainteresowaniach i pasjach a nie marzeniach czy planach rodziców. Jeśli nie wiesz, na jaki kierunek się zdecydować i szukasz inspiracji, sprawdź oferty pracy w twoim regionie.

Na podstawie ilości ofert możesz stwierdzić czy wybierając taki a nie inny kierunek będziesz miał większe szanse na pracę w swoim zawodzie. Warto też wziąć pod uwagę nietypowe, mniej oblegane kierunki studiów, a także nowo powstałe kierunki. Mniejsza konkurencja na studiach oznacza mniejszą konkurencję na rynku pracy. W przypadku nowych kierunków studiów jest szansa, że rynek nie jest jeszcze wysycony ich absolwentami, więc masz trochę większe szanse na pracę po studiach.

Spośród nowych kierunków bez wątpienia na uwagę zasługuje bezpieczeństwo wewnętrzne – studia cywilne, ale związane z obronnością kraju, dające duże możliwości na interesującą pracę. Absolwent, który ukończył studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, ma szanse na pracę dla jednostek samorządu terytorialnego, a także organizacji rządowych i pozarządowych. Może również aplikować do służb mundurowych, takich jak wojsko, policja, staż pożarna i wiele innych.

bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo wewnętrzne, to głównie studia humanistyczne, w większości przypadków nie wymagają wielkiej wiedzy z dziedzin matematyki czy fizyki, są więc dobrą propozycją dla osób z umysłami ściśle humanistycznymi. Niewiele kierunków humanistycznych zapewnia tak szeroki wachlarz możliwości pracy jak ten. Jest to więc dobra wiadomość dla humanistów, którzy boją się o swoją przyszłość i bez wątpienia jest to lepsza opcja niż socjologia, pedagogika czy psychologia. Na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne odnajdzie się również osoba ze zdolnościami matematycznymi, choć może mieć problem z ilością materiału, którego trzeba się nauczyć na pamięć.

Bezpieczeństwo wewnętrzne to kierunek, który daje duże szanse na znalezienie ciekawej, nieźle płatnej pracy po studiach. Możliwości wyboru ścieżki zawodowej po ukończeniu tego kierunku są bardzo duże. Istotny może być fakt, że wiele uczelni ułatwia odbycie ciekawych praktyk i stażów, ponadto wielu studentów znajduje pracę już w trakcie studiów.

Aby dostać się na kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne należy wybrać na maturze odpowiedni przedmiot dodatkowy. W większości uczelni tym przedmiotem może być biologia, chemia, fizyka, historia, geografia, wiedza o społeczeństwie czy historia sztuki. Oczywiście trzeba mieć dobre wyniki również z przedmiotów obowiązkowych – języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz matematyki.

Progi punktowe różnią się na poszczególnych uczelniach. Na najlepszych, czyli np. na Uniwersytecie Warszawskim wystarczy 58 punktów, dla porównania, aby studiować socjologię trzeba uzbierać minimum 52 punkty. Różnica nieduża, a szanse na pracę w zawodzie znacznie większe. Oczywiście na innych uczelniach progi punktowe mogą być jeszcze niższe, co zwiększa szanse na studiowanie tego przyszłościowego kierunku humanistycznego.

bezpieczeństwo wewnętrzne

Warto pamiętać, że bezpieczeństwo wewnętrzne to kierunek, który wymaga od studentów, a następnie absolwentów, maksymalnej sprawności fizycznej. Trzeba się więc liczyć z koniecznością ciężkiej pracy nad sprawnością fizyczną, zwłaszcza jeśli dotąd tej pracy unikaliśmy. Warto to wziąć pod uwagę, i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będziemy w stanie podołać fizycznie i czy mamy dość silny charakter aby kształtować swoją kondycję fizyczną.

Niestety pod tym względem nie jest to kierunek dla każdego. Wymaga wiele poświęcenia, dlatego jeśli mimo wszystko zdecydujesz się studiować bezpieczeństwo wewnętrzne, zacznij pracować nad swoją kondycją już w momencie podjęcia tej decyzji. Prędzej czy później zostaniesz z tej pracy rozliczony, czy to podczas testów sprawnościowych na uczelni, czy w trakcie rekrutacji do służb mundurowych, czy to w zwyczajnym życiu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here